24.01.2022

Lasteaiad hakkavad digimikroskoobiga putukahotelle ja peanahka uurima

Detsembrikuus tõid jõulukullerid Tallinna lasteaedesse kolme sorti õuesõppevahendeid: seikluskaamerad, digimikroskoobid ja maastikurobotid.

Jõuluvana-abilised viisid 109 lasteaeda kokku 114 spordikaamerat, 225 digimikroskoopi ja 200 maastikurobotit. Päkapikud käisid kõigis asutustes, kes edastasid haridusametile novembrikuus oma õuesõppevahendite soovid.

 

Lasteaiad kirjutasid haridusametile, et hakkavad digimikroskoopidega uurima putukahotelle, lund, pori, inimese peanahka, taimi ja palju muud põnevat. Ekraaniga ja ekraanita TTS Easi-Scope mikroskoobid on 43-kordse suurendusega, esimega saavad lapsed lisaks mikromaailma uurimisele objekte ka pildistada ja need wifi kaudu nutiseadmesse saata, ekraanita mikroskoobi aga USB kaabli abil näiteks tahvelarvutiga ühendada ja vaadata rakke või lumehelbeid suuremal ekraanil.

Roboteid tahavad lasteaiad kasutada kadunud aarete otsimiseks, takistusribade läbimiseks, orienteerumismängus taimede õppimiseks või jooga harrastamiseks. Põnevaid ideid nende kasutamiseks jagub lasteaedadel veelgi. Näiteks soovib Mutionu lasteaed robotiga väikereisijaid transportima hakata. „TTS maastikurobot on mõeldud kasutamiseks õues ja suudab liikuda kõigil pindadel, kaasa arvatud liiv, kruus, muld ja rohi,“ kirjutab roboti tootja, Suurbritannia firma TTS Group oma kodulehel. „Robotit saab kasutada nuppude abil, käivitada nutirakendusega, luua programme. Takistussensoriga, mille võib sisse- või välja lülitada, tuvastab robot enda ees olevaid objekte, oskab neist mööduda ja teha 45-kraadiseid pöördeid. Lapsed saavad muuta roboti kiirust kolmel tasemel.“

Seikluskaameraga plaanivad lasteaiad filmida ööpäeva möödumist looduses, rattasõitu, tegevusi liiklusväljakul, putukate elu, uurida seebimulle ja veealuseid objekte ning teisi toredaid asju. Haridusamet korraldab veebruaris-märtsis lasteaedadele vahendite kasutamise koolituse ja nutikuus (aprillis) õuesõppe tegevuste filmikonkursi.

Uudise rubriigid: