09.12.2015

"Märka ja aita!" Aasta Heategu 2015 ja Aasta Heategija 2015

Jõulud on aeg, mis avab inimeste südamed headeks tegudeks. Kuid on ka neid, kes märkavad abivajajaid aasta läbi, olgu see siis suvel või talvel. Nende inimeste tänamiseks ja tunnustamiseks valiti heategevusprogrammi „Märka ja aita!“ raames juba kolmandat korda Aasta Heategu ja Aasta Heategija.

Tänuavaldused andsid üle Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart ja Tallinna Haridusameti juhataja Andres Pajula pidulikul jõuluvastuvõtul 14. detsembril Vene Teatris.

Aasta Heategu 2015

Aasta Heategu pole tehtud kohustuse tõttu, vaid isetult ja heast tahtest. Pole tähtis, kas abi saab raskustesse sattunud laps või hätta sattunud loom – nad mõlemad vajavad seda.

Aasta Heategu 2015 laureaadiks tunnistati tegu, mida ei saa kirjeldada ühe sõna ega isegi mitte ühe lausega.

Ligi 30 Tallinna Kadaka Põhikooli last said endale riideid ja jalatseid, mänguasju ja veel rohkemgi. Oleksite te näinud laste õnnelikke pilke, mis küsisid: „On see mulle? Kindlasti kohe mulle? Kas päriseks?“. Mõned lapsed said vaata et esimest korda oma elus puhtad riided ja jalatsid, rääkimata mänguasjadest… Naeratused laste nägudel, nende rõõm – kõik selle andis neile Inesa Petrunina, suure ja hea südamega ning sooja hingega inimene, kellele abilinnapea andis üle auhinna Aasta Heategu 2015.

Aasta Heategu 2015 on ka õunamoosilõhnaline laupäev Tallinna Lepatriinu Lasteaias. Lasteaiapere koos lapsevanematega valmistasid jõulurõõmuks abi vajavatele lastele maitsvat õunamoosi. Virgad nobenäpud koorisid ja lõikusid saalis õunu, agarad moosikeetjad keerutasid köögis kulpi. Ühise töö tulemusel valmis 200 purki mitut moodi õunamoosi. Moosikeetmise algatas lasteaia keskkonnahoiu töögrupp, kuhu kuuluvad õpetajad Kaja Eskel, Eve-Raili Kuulpak ja Heidi Mikiver. Auhinna Aasta Heategu 2015 võttis vastu õpetaja Kaja Eskel.

14DETS15JV085 (Medium).JPG

Pildil: Kaja Eskel kõnelemas

Aasta Heategu 2015 kategoorias tänati ja tunnustati veel järgmisi tegusid ja tegijaid.   

 • Ragnar Everesti – alati märkavat ja hoolivat lapsevanemat, kelle abiga said Tallinna Haraka Lasteaia lapsed kaasaaegsed ning turvalised rühmaruumid.

 • Meelespea Lasteaia Lastefondi, kes on rahastanud 35 lapse osalemist huviringis. Fondi loomise algatas 2012. aastal hoolekogu liige Kristel Hook,kes oli palutud ka tänumeenet vastu võtma.

 • Lapsevanem Tatjana Melnik-Beljajevat, kelle algatusel valmis Lasnamäe Põhikoolis klassiruum autistlike laste õpetamiseks. Lapsevanem hankis mööbli ja mänguasjad ning uuendab ja täiendab pidevalt õppematerjale.

 • Heategevusfond MTÜ Tallinna Pae Gümnaasiumi Heategu asutati 2012. aastalhoolekogu algatusel. Fond on andnud võimaluse toetada raskesse olukorda sattunud õpilasi ning kaasata neid kooli tegevustesse (huviringid, ekskursioonid, muuseumite külastamine jne). Tänumeene võttis vastu hoolekogu esimees Marika Burlakova.

 

Aasta Heategija 2015

Aasta Heategija on inimene, kelle jaoks märkamine ja aitamine on eluviis. Kus muret näeb, seal appi lä´eb, ootamata ise midagi vastu. Nemad muudavad oma hingesoojusega päeva paremaks. 

Aasta Heategija 2015 laureaadid on:

 • Merike Vijar, kes, olemata ise Ristiku Põhikooli lapsevanem, on juba seitse aastat toetanud sealseid vähekindlustatud peresid. Ta on võtnud oma pere ja oma kolme lapse kõrvalt endale eesmärgi – toetada ühte erivajadusega last, kelle pere ei ole materiaalselt heal järjel. Pere aitavad välja valida kooli sotsiaalpedagoogid ja õppealajuhataja. Pered on saanud osta lastele riideid ja koolitarbeid. On makstud huvitegevuse eest ja ostetud pidulikke riideid kooli lõpetamiseks. Kõik toetatud pered on olnud väga tänulikud.

 • Margit Pärn, kelle algatusel on sadadele Tallinna Meelespea Lasteaia lastele ja kümnetele õpetajatele jagatud teadmisi esmaabist. Meelespea lasteaed ja MTÜ Rahva Koolitus ELU  teevad koostööd juba kaksteist aastat. Margit Pärna moto on: „Hea inimene õpib rõõmuga teist inimest aitama!“. Ta õpetab täiesti tasuta esmaabi kõikidele Meelespea lasteaia lastele alates neljandast eluaastast. Sellest koostööst kasvas välja ka heategevuslik ja väärtuspõhine üritus „Hea Inimese Gala“, milles juba kümme aastat on osalenud kõikide Haabersti lasteaedade viie- kuni kuueaastased lapsed.
   

14DETS15JV113 (Medium).JPG

Pildil: Margit Pärn kõnelemas

Aasta heategijatena pälvisid tänu ka:

 • Alfred Bondarenko,kes korraldas heategevusliku oksjoni, et toetada loomekoja rajamist Lasnamäe Põhikooli, kus õpivad hariduslike erivajadustega lapsed. Tehti remont, osteti kõik vajalikud töövahendid, mööbel, õmblusmasin, värvid jne. Loomekoda alustas tööd oktoobris.

 • Pirita Lasteaia hoolekogu,kes korraldastuluõhtu, millega kogutud raha eest osteti lasteaia õuele õuesõppe mänguvahend „Buss“. Palume tänukingi vastu võtta hoolekogu esindaja Marilis Naumovil.

 • Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumi koolipere, kes on juba aastaid korraldanud heategevuslikku jõululaata. Viimati peetud laadal koguti 931 eurot,  mis annetati loomade toetusfondi. Tänukingi võtab vastu kooli direktor Natalja Vergun.

 

Pildid: Jõuluvastuvõtt 2015, aasta heateo ja heategija tunnustamine

 

Juuresolev pisipilt on illustratiivne  

Teksti koostas: 
Leini Jürisaar, Tallinna Haridusamet

 

 

 

Uudise rubriigid: