01.07.2021

Tallinna Liikuri Lasteaed osales Loodusvaatluste maratonil

12. juuni õhtul vaatamata märjale ilmale kogunesid meie lasteaia hoovi mitmed perekonnad, et avastada ja kaardistada elurikkust nii lasteaia- kui ka kõrvaloleval Kurepõllu alal.

Maratoni sihtgruppi kuulusid taimed, linnud, seened, putukad, nälkjad, loomad, samblikud ja kõik muud eluorganismid. Tallinna Liikuri Lasteaed alustas oma vaatlusi hoopis pilvede vaatlemisega!

Loodusfestivali programmi kuulunud loodusvaatluste maratonil tehti 12.–13. juunil 24 tunni jooksul üle 7500 loodusvaatluse, vaadeldi üle 2000 liigi ning leiti Eestis uus liik. See on neljandat korda toimunud harrastusteaduse sündmuse vaatluste rekord.

Vaatlusi tehti 41 alal üle Eesti, millest vabatahtlikud loodushuvilised enne sündmust teada andsid. “Sel aastal oli rekordiline maraton – võrreldes eelmiste kordadega oli oluliselt rohkem nii vaatlusi, vaatlusalasid, vaatlejaid kui ka maratonil registreeritud liike. Lisaks avastati esmakordselt vaatlusmaratoni ajaloos Eestis uus liik – muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger,” ütles maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel. Uue liigi leidis Maarika Männil Raplamaalt Sõtke vaatlusalalt, määras Kaarel Sammet. Kokku sisestas vaatlusi 208 inimest, loodusretkedest ja muudest maratoniga seotud tegevustest sai osa ligi 600 inimest.

Kuna taimed vaatlejate eest ära ei jookse, oli taimevaatlusi kõige rohkem, üle 4000. Nagu ikka, olid vaatlejate lemmikute seas ka linnud ja putukad. “Esmakordselt leidsime vaatlustulemustest teateid algloomade kohta ning tavalisest rohkem oli ka seente ja samblike vaatlusi. Kõige rohkem vaadeldud taimeliik oli harilik tamm ning loomaliik metsvint,” ütles Veljo Runnel.

Neljandat aastat üle Eesti toimunud loodusvaatluste maratoni eesmärgiks on juhtida inimeste tähelepanu ümbritsevale elurikkusele ja kutsuda üles neid sellest teada andma. Kõik sisestatud vaatlused on nähtavad Elurikkuse andmeportaalis, mida kasutavad oma töös nii loodusteadlased kui ka -kaitsjad. Loodusvaatluste maraton oli osa Loodusfestivali programmist, mida korraldab iga aasta Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koostöös Linnuvaatleja ja paljude partneritega.

Suur tänu kõigile vaatlejatele, avalike vaatlusalade eestvedajatele, toetajatele ja vabatahtlikele. Järgmine loodusvaatluste maraton toimub juunis 2022. 

Uudise rubriigid: