27.01.2021

Muraste öömatkad

Jaanuariõhtutel, kui oli juba pimedaks läinud, käisid Kadaka lapsed Murastes öömatkadel.

Retked toimusid pimedas metsas, kus lapsed seiklesid pealampidega varustatult. Praegune aastaaeg, kus läheb varakult pimedaks, pakub head võimalust pakkuda lastele alternatiivset õpikeskkonda, mis pigem tavapäratu. Öö võib vabalt tähendada vahemikku 16:00-19:30.

Ühiselt oldi metsas jäljekütid, otsiti metsloomade talviseid tegutsemisjälgi ja õpiti tundma loomade eluviise, tehti tähelepanekuid talvise looduse kohta, tutvuti mõistega "hiis".

Laste pimedasse metsa viimine on suurepärane võimalus seikluskasvatuse rakendamiseks, mida Kadaka lasteaias veab liikumisõpetaja Eve Sepper. Selle metoodika kohaselt paisatakse lapsed harjumuspärasest erinevasse situatsiooni, kus nad peavad eakohasel määral ennast ületama ja toime tulema. Seda kõike loomulikult kogenud ja teadliku täiskasvanu juhendamisel, kes ei ütle vastuseid ette, vaid kogenuma teekaaslase kombel vaid vihjab, julgustab ja suunab. 

Lapsed metsast väljas, siirduti püstkotta, kus lapsi ootas elav lõkketuli, mille peal tuli ise endale õhtueine küpsetada. Vorstikeste grillimise kõrvale puhuti metsajutte ja lauldi tuttavaid laulegi.  Kaitseliidu Nõmme malevkonna liige reamees Vaarpu jagas lastele metsatarkusi ja õpetas leidma huvitavaid kasutusvõimalusi pealtnäha tavapärastele asjadele. Näiteks kas teate, kuidas saab märgade jalatsite korral ajalehest ja kilekotist täiesti kuivad ja soojad jalavarjud meisterdada? Ühtlasi uuriti praktiliselt järele, mis on kihiline riietumine ja miks see kasulik on. 

Matkadelt edastati ka FB otseülekandeid, et vanemad saaksid näha, milline olukord kohapeal valitseb ja mida ühel öömatkal tehakse. 

Päris õhtul said vanemad bussi pealt kätte rõõmsad, punaste põskedega ja lõkkelõhnalised lapsed. Väike Timo teatas, et tema annab emale ja isale pealambid kätte ning nemad lähevad nädalavahetusel ööseks metsa!

Uudise rubriigid: