Jäätmetekke vähendamise nädal


Novembri eelviimane nädal on kuulutatud üleeuroopaliseks jäätmetekke vähendamise nädalaks (European Week for Waste Reduction). Selle raames kutsutakse inimesi üles jäätmeteket vältima ning ressursse säästlikult kasutama. Nädala eesmärk on teadlikkuse tõstmine jäätmetekke vähendamise osas.

Vaata ka:

Tallinna jäätmehooldus

Keskkonnaministeerium

Üleeuroopaline jäätmetekke vähendamise nädal


2018. aasta jäätmetekke vähendamise nädal

Teemaõhtu: "Ohtlikud ained tarbetoodetes"

Tallinna Keskkonna - ja Kommunaalamet ja Tallinna Keskraamatukogu kutsuvad teisipäeval, 20. novembril osalema loengus, kus tutvustatakse tarbetoodetes leiduvaid ohtlikke aineid ning õpetatakse käepärastest vahenditest valmistama ohutumaid puhastusvahendeid. Üritus algab kell 17.30 Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) suures saalis ning jätkub kell 18.15 töötoaga.

Poes müüdavates tarbetoodetes leidub aineid, mis on ohutud, kuid ka neid, mis võivad kujutada oma kahjuliku toime tõttu ohtu nii tervisele, varale kui keskkonnale. Ehkki enamikele toodetele on nende koostisained pakendile märgitud (just kosmeetikatooted ja kodukeemia), jääb paljudele informatsiooni lugedes siiski arusaamatuks, mida nimekirjas välja toodud nimetused tähendavad.

Millised on tarbetoodetes kasutatavad enamlevinud ohtlikud ained, millised on selliste toodete kasutamise võimalikud tagajärjed ning kas ja kuidas saab neid asendada, on küsimused, millele 20. novembril toimuv loeng kindlasti vastuse annab. Loengule registreerimine ei ole vajalik.

Loengu järgselt toimub töötuba „Teeme ise puhastusvahendeid“. Töötoas osalejatel palume puhastusvahendi valmistamiseks kaasa võtta tühi, puhas, kaanega 200 ml purk. Loengu ning töötoa viib läbi Balti Keskkonnafoorumi keskkonnaekspert Kai Klein.

Üritus on tasuta.

Teemaõhtu on osa 17.–25. novembrini tähistatavast üleeuroopalisest jäätmetekke vähendamise nädalast, mis tänavu keskendub ohtlike jäätmete tekke vältimisele. Täiendavalt teemaõhtule on Tallinna Keskraamatukogus vaatamiseks ülesse seatud installatsioon meres leiduvast plastprügist, millega saavad huvilised tutvuda perioodil 17.-25. november.

GALERII

 


2017. aasta jäätmetekke vähendamise nädal

 Perepäev "Prügi Ressursiks!" (25.11.2018, Energia avastuskeskuses).

Ehk olete teinekord ka ise jäänud jäätmekonteinerite ette nõutult seisma: kuhu õigupoolest panna katkiläinud arvutihiir, mida teha lapse katkise kaisukaruga või kuidas saada lahti vanaisa aegunud vererõhuravimitest?

Novembri viimasel nädalavahetusel Energia avastuskeskuses toimuv perepäev „Prügi ressursiks!” annab kohe kindlasti neile küsimustele vastused.

Tallinna Keskkonnaameti ja Energia avastuskeskuse perepäeval toimub tegevusi nii väikestele kui ka suurtele. Avastuskeskuse legendaarne leiutaja Aare Baumer näitab lustakas teadusteatris, millest koosnevad meie nutiseadmed ja elektrilised mänguasjad. Loengutega ohtlikest jäätmetest, mida leidub ka meie kodumajapidamistes, kuid millega ei osata pärast nende eluea lõppu pahatihti midagi peale hakata, astuvad üles Ragn-Sellsi ja EES-Ringluse eksperdid. Töötube lastele, aga ka täiskasvanutele teevad Eesti Pandipakendi asjatundjad, kellega tuleb kaasa maskott Pandu. Lastele õpetab sortimist PRÜGIHUNT ja vanade asjade uuesti kasutamist näitab Uuskasutuskeskuse meeskond.

Trummar Reigo Ahven näitab, millist mõjusat biiti saab teha trash drums’ide ehk prügitrummidega ning juhendab trummide töötoas kõiki rütmihuvilisi. Avastuskeskuse planetaariumis saab tasuta vaadata jäätmeteemalist filmi ja Energia avastuskeskuse uut populaarteaduslikku lühifilmi „Helielu”.

Kõikidele küsimustele jäätmete kohta, millele külastajad tegevuste käigus vastust ei leidnud, on kohapeal valmis vastama „prüginõunikud” Keskkonnaministeeriumist ja Tallinna Keskkonnaametist.

Päeva jooksul toimub temaatiline viktoriin auhindadega. Ühtlasi on külastajatel võimalik perepäevale kaasa võtta ja ära anda väikeelektroonikat (need on probleemtooted, mida ei tohi olmeprügiga koos ära visata!) näiteks sülearvuteid, miksereid, juuksefööne jms, aga ka patareisid. Lapsed võivad kaasa võtta mõne terve, aga ära tüüdanud mänguasja, mille saab kohapeal Uuskasutuskeskuse abiga mõne teise lelu vastu vahetada.

Jõuluehete meisterdamise töötuba veab kunstnik ja käsitöömeister Tiiu Tagamets, ajutise kohviku paneb keskuses püsti Korsten- Armastus & Hea Toit.

PEREPÄEVA KAVA avaneb SIIT!

Perepäev toimub laupäeval, 25. novembril kella 11–16-ni, avastuskeskus on aga avatud kella 19-ni. Perepäeval on avastuskeskuse sissepääsupilet tavapärasest soodsam: hind alates 7. eluaastast on 3 €/in, väiksemad lapsed pääsevad keskusesse tasuta.

Perepäev on osa üleeuroopalisest jäätmetekke vähendamise nädalast (European Week for Waste Reduction),

mis toimub 18.–26. novembrini. Sel aastal on nädala teema „Korduskasuta – anna esemele uus elu”.

Tule ja anna oma panus jäätmetekke vähendamisse!

 Vaata ka:

 ** http://bit.ly/jäätmenädal

 ** goo.gl/vw1nkT

 ** http://www.ewwr.eu/

Perepäev Prügi ressursiks


2016. aasta jäätmetekke vähendamise nädal 

22. novembril toimus Tallinna Loomaaia Keskkonnahariduskeskuse auditooriumis infopäev. Infopäeva eesmärk oli jagada informatsiooni jäätmete liigiti kogumisest, erinevatest jäätmeliikidest ja üldisest jäätmekorraldusest linna asutuste töötajatele, kes igapäevaselt vastutavad kontori haldamise eest, tegelevad erinevate heakorra küsimustega linnas ning Rohelise kontori süsteemi rakendamisega oma ametis/linnaosas. Lisaks jagati häid kogemusi Rohelise kontori põhimõtete rakendamisest kontoris.

Viimati muudetud: 12.08.2019