Õppeaedade kogemuspäev 2020

4. detsembril 2020 toimus veebi kaudu ÕPPEAEDADE KOGEMUSPÄEV, et jagada kogemust, saada inspiratsiooni ning arutada õppeaedade arenguvõimaluste üle tulevikus.

Söödavate taimede kasvatamine keskkonnahariduslikel eesmärkidel on muutumas Tallinnas aina tavapärasemaks praktikaks. Tänaseks on paljudes linna asutustes (koolid, lasteaiad, muuseumid, hoolekandeasutuse jt) oma õppeaed, kus läbi mitmekesise aiandustegevuse õpitakse tundma linnaloodust ja ümbritsevat maailma üldiselt, juurutatakse rohelist mõtteviisi ja keskkonnateadlikkust ning soodustatakse tervislikku ja aktiivset eluviisi.

Kogemuspäeva jooksul tutvuti kolme Tallinna linna asutuse eriilmelise õppeaiaga, saadakse inspiratsiooni ja kogemusi oma õppeaia rajamiseks, jagatakse juba saadud teadmisi ja kogemusi õppeaia kavandamisel, ehitamisel, hooldamisel, õues õppes ja loodushariduses. Lisaks pakkus inspiratsiooni Hildegardi Selts, kes rääkis apteegi- ehk ravimtaimeaia pidamisest.

Veebiüritusele olid oodatud osalema linna asutuste töötajaid, kes soovivad rajada või arendada oma asutuses õppeaeda ning teised linnaaianduse huvilised.

Ettekannetele järgnesid grupiarutelud, kus jagati kogemusi parimaetst saavutustest ja suurimatest õppetundidest õppeaias. Samuti toimus ideekorje, kus pakuti erinevaid tegevusi läbi viia järgnevatel aastatel, et õppeaiad areneksid veelgi. Kõige enam jäi kõlama soov korraldada rohkem külastusi õppeaedadesse ja jagada kogemusei võimalikult vahetul moel. 


KOGEMUSPÄEVA ETTEKANNETE SALVESTUSED ja SLAIDIESITLUSED

Sissejuhatus

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja asetäitja ja linnaaianduse projektijuht annavad ülevaate õppeadade eesmärgist ja hetkeseisust.

Vaata ettekande slaidiesitlust SIIT.

INSPIRATSIOONI ESITLUSED

Roherännak lasteaias, Rännaku Lasteaed (Liina Piht, arendusjuht ja loodusesõber, Irina Leinsaar õpetaja ja praktik)
Vaata ettekande slaidiesitlust SIIT.


Katuseaed loovtööna, Gustav Adolfi Gümnaasium (Endrik Enniko, IT-tugiisik ja rohenäpp)
Vaata ettekande slaidiesitlust SIIT.

Õppeaia arendamise protsess, Vormsi Lasteaed (Kaisa Uudemets ja Marge Leitalu, lasteaia keskkonna aktivistid)
Vaata ettekande slaidiesitlust SIIT.

Apteegi- ehk ravimtaimeaed – inspiratsiooni keskaegsest kloostriaiast (Hildegardi Selts, Heli Kann, taimepraktik ja hobiaednik)
Vaata ettekande slaidiesitlust SIIT.


Lisaks soovitame vaadata teaduri ja Eesti Vabaõhumuuseumi kuraatori Anneli Banneri ettekannet "Kooliaed kui ühiskonna peegel", mis räägib omaaegsete kooliaedade tegevusest.


Tuletame meelde, et Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet toetab Tallinna linna ametiasutusi ja nende hallatavaid asutusi õppeaedade rajamisel ja arendamisel eraldades rahalisi vahendeid vastavalt kehtestatud korrale. Taotlemise korraga ja võimalustega saab tutvuda SIIT

Eralasteaiad, -koolid jmt. saavad õppeaia rajamiseks ja arendamiseks taotleda Tallinna Keskkonna - ja Kommunaalametilt projektitoetust vastavalt linnaaianduse valdkonna mittetulundustegevuse toetuse andmise korrale. Taotlemise korraga ja võimalustega saab tutvuda SIIT.

 

Viimati muudetud: 03.06.2021