25.01.2022

Täna on paavlipäev

Vanad eestlased pidasid paavlipäeva, sarnaselt tõnisepäevale ja taliharjapäevale, talve keskpaigaks. Selleks ajaks pidi pool inimeste ja loomade toidust alles olema.

Talvine_Läänemaa_Ridala_vallas.jpgPaavlipäeva ilma järgi ennustas vanarahvas suveilmu. Kui paistab päike, tuleb soe suvi ning hea saak, kui sajab, on oodata haiguseid ja vihmast suve.

25. jaanuaril kehtisid ka töökeelud. Keelatud oli tegeleda villasetööga, lisaks ei olnud luba prahti välja visata. Usuti, et kui keeldu eirata, tekib sinna, kuhu prügi visatakse, suvel palju usse.

Paavlipäeva nimetus tuleneb kirikukalendrist ja tähistab apostel Pauluse muutumise päeva. Paulus oli tugev kristliku kiriku vastane. Pauluse muutumine saab alguse teel Damaskusesse, kuhu ta saadeti kristlasi vahistama. Teda tabab eriline nägemus Jeesusest ja temast saab veendunud kristlane.

 Öeldi, et paavlipäevast tuleb pragu merejäässe, madu pöörab pesas teise külje. Jälgiti, et alles oleks pool inimeste ja pool kariloomade toiduvaru. Kui tuul puhus sel päeval mere poolt maa poole, oli kevadel loota head kalasaaki.

  • Vaata külmkappi, on see pooltäis või pooltühi?
  • Täna parem ära põrandat pühi. Muidu saad ussid.
  • Kui sul on kodus mingid satikad, tegele nendega viivitamatult.
  • Pane ilmaennustuse põhjal puhkuseplaanid paika.
  • Söö täna jääaugust püütud kala!

Vaata paavlipäevast veel: http://www.folklore.ee/erk/exhibits/show/paavlipaev

Uudise rubriigid: