Tallinna Kesklinna uussisserändajate projekt

Tallinna Kesklinna Valitsus algatas 2020. aasta juunis koostöös Siseministeeriumiga uussisserändajatele mõeldud kaasamisprojekti „Tallinna Kesklinna uussisserändajate projekt 2020–2022“. Projekt hõlmab mitmesuguseid tegevusi alates ingliskeelse teabe edastamisest Tallinnas ja Kesklinna linnaosas kuni infomaterjalide koostamiseni ja ürituste korraldamiseni rahvusvahelise kogukonna jaoks. Projekti käigus kavatseme suurendada ka kohaliku omavalitsuse ametnike teadlikkust hiljutistest rändesuundumustest ja uussisserändajate kaasamisest.

Projektitegevused

  • Projekti raames arendame edasi Facebooki gruppi „Tallinn City Centre for Expats“, millel on 2021. aasta sügise seisuga üle 2900 liikme. Grupi eesmärk on jagada uusimat teavet linnaosa eluolust. Grupis saab esitada küsimusi erinevatel teemadel, millele vastavad linnaosa valitsuse ametnikud ise (või edastavad need küsimused teistele linnaasutustele või koostööpartneritele). Liitu meie ingliskeelse grupiga, kui soovid end linnaosa eluga kursis hoida!
  • Augustis 2020 avaldati ajalehes Kesklinna Sõnumid uus ingliskeelne veerg. Selles tutvustatakse uussisserändajatele Kesklinna ja Tallinna ajalugu ning antakse ülevaade linnaosa olulisematest uudistest. Kord kuus jõuab ajaleht tasuta iga Kesklinna elaniku postkasti. Kesklinna Sõnumid inglise keeles (2020–2021): august–detsember 2020, jaanuar–juuni 2021, juuli–august 2021.
  • Koostame ka ingliskeelseid infomaterjale, et tutvustada uussisserändajatele linnaosa haldusstruktuuri, linna ja riiki ning neile kättesaadavaid teenuseid. Üks nendest on Kesklinna infoleht.
  • Kavas on küsitlused erinevatel kohanemisega seotud teemadel sisserändajate seas, et teha kindlaks nende ootused kohalikule omavalitsusele ja Eesti kohanemispoliitikale üleüldiselt ning aidata neil kohaneda Eesti ühiskonnaga. Kui oled Tallinna uus elanik, aita meid ja vasta sellele veebiküsitlusele: https://forms.gle/4EQijouvnGxXWHaD6.
  • Detsembris 2020 loodi Kesklinna uussisserändajate nõukogu. Nõukogu põhieesmärk on innustada Tallinna rahvusvahelist kogukonda osalema Tallinna Kesklinna linnaosa heaolu korraldamises ning edendada Tallinna Kesklinna ja Tallinna linna arengut. Samuti seisab nõukogu selle eest, et Tallinna rahvusvahelised elanikud ja kohalikud tunneksid paremini üksteise kultuuri, ning aitab uussisserändajatel (rahvusvahelistel elanikel, kes on Eestis elanud vähem kui viis aastat) kohaneda eluga Tallinna linnas.
  • Oleme korraldanud ingliskeelseid ekskursioone („Ajalooline jalutuskäik Kassisabas“, „Ingliskeelne rännak Raua asumis“ koos Eesti Rahvusvahelise majaga) ja infoüritusi ning plaanime neid korraldada ka edaspidi, et tutvustada uussisserändajatele linnaosa ajalugu ning anda neile võimalus esitada küsimusi linnaosa ja linnavalitsuse ametnikele ning riigiasutuste esindajatele.
  • Lisaks oleme pidanud kohaliku omavalitsuse ametnikele koolitusi („Põhiteadmised uussisserändajate kohanemisest Eestis“) ja kavandame neid ka tulevikus, et suurendada ametnike pädevust uussisserändajate kaasamises ja nendega otse suhtlemises. Kui oled kohaliku omavalitsuse teenistuja, võib sulle huvi pakkuda Kaisa Kangro (Siseministeerium) slaidiesitlus elukoha registreerimisest Eestis. Samuti võivad sind huvitada välismaalaste erinevad seaduslikud alused Eestis viibimiseks (Alina Suvorova, peaspetsialist Politsei- ja Piirivalveametis) ja ülevaade Eesti kohanemispoliitikast (Kerli Zirk, nõunik Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse osakonnas).
  • Kas sind huvitavad inimesed, kes tulevad välismaalt Eestisse elama? Kas tahaksid teada, milline oli nende sisseelamise teekond? Loe ingliskeelseid intervjuusid sarjast „Tallinn City Center Expat Chat“ riiklikus uudisteportaalis ERR. Iga kuu avaldatakse uus intervjuu! Heida pilk peale ka vanematele intervjuudele: Andrea Paraguayst, Johnny ColombiastMelda TürgistYuri JaapanistCassandra KanadastRodrigo BrasiiliastNicole SingapuristJie HiinastPablo TšiilistJacobina Mehhikost.
  • Ära maga maha ingliskeelset podcastit „Tallinn Talks“, mida tehakse koostöös Tallinna Kesklinna Valitsusega, Kesklinna uussisserändajate nõukoguga ja Tallinna linnaga. Podcast pakub kord kuus ülevaadet linna peamistest uudistest ning intervjuusid prominentsete linnaametnikega ja inspireerivate linnaelanikega. Episoodid on kuulajatele saadaval Spotifys ja SoundCloudis! Kuula järele!

Uussisserändajate projekt kestab kolm aastat ja seda rahastab Euroopa Sotsiaalfond. Projektijuht, kelle poole võib pöörduda nii linnaosa puudutavates küsimustes kui ka kohanemise teemadel:

Svetlana Štšur
Projektijuht
e-post: svetlana.stsur@tallinnlv.ee
tel: 645 7208

 

Viimati muudetud: 23.09.2021