13.01.2022

Kolmekuningapäev prantslaste moodi

Parem hilja kui mitte kunagi , ja nii tutvustaski meie vabatahtlik Juliette kuidas tähistatakse kolmekuningapäeva Prantsusmaal.

EstYES-logo-1-300x183 (1).pngerasmus+_noored_valgeltaustal.jpgEU_flag-Erasmus+_vect_POS[1].jpg

Üritus oli planeeritud ikka õigele päevale, 6. jaanuarile, aga vabatahtliku haigestumise tõttu sai tähistamine lükatud nädal aega hiljemaks.

Alustuseks rääkis Juliette oma maa 6. jaanuari tähistamise traditsioonidest.  Seejärel mängisime toreda värvide-bingo (meie proovisime veidike prantsuse keelt ja Juliette eesti keelt) ning siis proovisime ka  prantslaste kolmekuningapäeva traditsioonidest osa saada.

  Kui meil viiakse kolmekuningapäeval lihtsalt kuusk toast välja, siis seal tähistatakse seda päeva toredate tavadega.

Kolmekuningapäeval küpsetatakse või ostetakse poest maitsev ekstra selleks päevaks valmistatud kook Galette des Rois.

Galette des Rois on traditsiooniline kook, mis loodi austamaks kolme kuningat, kes reisisid tuhandeid kilomeetreid, et külastada Petlemmas Jeesuslast.

Traditsiooniliselt on mandlikreemiga täidetud koogi  sisse peidetud kaks väikest kujukest või "fèves". Kes neist ühe leiab, saab selleks päevaks kuningas või kuninganna ja kõik teised peavad täitma tema soove.

Kook lõigati lahti vastavalt kohalviibijate arvule ja lisaks veel üks lõik,  juhuks kui keegi tuleb. Seda koogilõigu osa nimetatakse „la part du pauvre“, mis tähendab vaeste osa (alates keskajast).

Galette lõikamise ajal läheb kõige noorem inimene laua alla. See sümboliseerib Prantsusmaal väikseid lapsi, kes tahavad piiluda, kuhu on Galette sees kujuke peidetud ning selleks, et nad seda teha ei saaks, peavad nad minema laua alla.

Kuna meil oli üritus planeeritud õpetajatele ja õpetaja abidele, siis laua alla läksid kolm kõige nooremat õpetajat.

Pilte vahvast üritusest näeb siit.

 

 Liina Kala

õppejuht

Uudise rubriigid: