03.02.2021

Kaasava eelarve ideekorjel andis oma hääle üle 5 protsendi hääleõigusega linlastest

Kaasava eelarve ideekorjel andis oma hääle üle 5 protsendi hääleõigusega linlastest

Esmakordselt toimunud Tallinna kaasava eelarve ideekorje oli väga edukas, oma hääle linlaste pakutud ideedele andsid üle 5 protsendi hääleõigusega linlastest.

Tallinna linnavalitsus kinnitas oma tänasel istungil kaasava eelarve hääletuse tulemused. Kaasava eelarve rahvahääletusel osales 5,1 protsenti hääleõiguslikest linlastest ehk kokku 19 570 linlast. Neist valdav osa, 18 543 linlast andis oma hääle elektroonselt ning 1027 paberil.

„Nägime, et linlaste esitatud projekte oli suur valik ja ka hääletamine oli väga aktiivne. Vaatamata sellele, et see oli esimene aasta, võtsid tallinlased kaasava eelarve idee omaks,“ ütles Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart kaasava eelarve tulemuste väljakuulutamisel. „Oleme väga lootusrikkad juba järgmise kaasava eelarve menetlusega: juba augustis tuleb ideekorje ja hiljem hääletus. Tänan kõiki, kes osalesid selles protsessis – nii neid, kes pakkusid välja ideid, kui ka neid, kes hääletasid. Inimesed on tähelepanelikud ja aktiivsed – neil on ideid, kuidas linnaruumi arendada.“ 

Konkurents esitatud ideede vahel oli suur igas linnaosas. Viies linnaosas eelistasid hääletanud liikumisvõimaluste ja terviseradade taristu arendamist. Lasnamäel pälvis inimeste poolehoiu Mustakivi jalakäijate tunneli korrastamise projekt, Kristiines jaapanipärase minimetsa rajamine ja Põhja-Tallinnas algatus rajada Kass Augusti promenaad Kopli tänavale. Igas linnaosas hakatakse teostama võitnud ideed, kuid analüüsitakse ka teisi sihiga leida võimalusi nendega arvestada.

„Kesklinnas ja Kristiines näeme võimalust ja vajadust teostada nii esimese kui ka teise kohta saanud idee, selleks on raha olemas. Tõenäoliselt teostame mõned projektid ka Tallinna lisaeelarvega,“ selgitas Kõlvart.

Hääletuse võitjad linnaosade kaupa:

Tallinna linn algatas 2021. eelarveaastaks esmakordselt kaasava eelarve projekti, mille investeeringute kogumahuks on eraldatud 800 000 eurot. Kaasava eelarve protsess läheb edasi, selle aasta teises pooles tuleb uus ideekorje. Samuti on peagi kavas koguda tagasisidet ideede esitajatelt ja vabakonnalt, et protsessi sujuvamaks muuta.

Kaasava eelarve ideede rahvahääletusel said osaleda kõik vähemalt 14-aastased inimesed, kelle elukoht on rahvastikuregistri järgi Tallinn. Igaüks sai hääletada kuni kahe endale meelepärase idee poolt oma linnaosas.

Vaata ka muid Tallinna kaasava eelarve materjale

Uudise rubriigid: