03.03.2011

Esitleti raamatut Tallinna linnapeast Erast Hiatsintovist

Solarise keskuse Apollo raamatupoes esitleti täna Josef Katsi kakskeelset raamatut „Tallinna linnapea Hiatsintov/ Городской голова Гиацинтов“.

Tallinna linnapea Edgar Savisaar märkis raamatu esitlusel, et Erast Hiatsintovit tunti kui soliidset, sümpaatset, ausameelset ja kohalikke olusid tundvat isikut, kes oli teinud Eestimaa Kubermangust oma elupaiga ja Tallinnast kodukoha. „Erast Hiatsintov oli suure vastutustunde ja asjaliku ellusuhtumisega linnapea,“ ütles Savisaar. „Kui 1905. aasta I Vene revolutsiooni verised sündmused jõudsid ka Tallinna, mõistis Hiatsintov kui linnapea avalikult hukka massimõrva Uuel Turul, kaotades suure närvipinge all töötades ja emotsionaalsete läbielamiste tagajärjel nii tervise kui ka mõne aja pärast ametikoha. Olles väga ebakindlal positsioonil, peale hinnangu andmist Tallinnas toimuvale, suutis ta  tagada väljakuulutatud sõjaseisukorras siiski linnavõimu tegutsemise ja linlaste igapäevaelu korralduse.“

Savisaare sõnul avaldab tänane linnavalitsus oma toetust Erast Hiatsintovile käesoleva raamatuga. „See raamat on pühendatud Hiatsintovi eluloole ja tegemistele Tallinna linnapeana ning on tõestuseks, et inimese väärtus ei seisne tema rahvuses või tema päritolus – vaid tema võimes luua väärtusi eeskujulikult ausa ja korraliku linnakodanikuna ja linna juhina,“ lausus Savisaar.

Erast Hiatsintov oli esimene Tallinna mitte sakslasest linnapea sel ametipostil. Sakslased olid linna juhtinud pikki sajandeid. Olles sündinud 1859.a. Prantsusmaal Nizzas väärika vene vaimulike suguvõsa liikmena, asus Hiatsintov peale Moskva Ülikooli lõpetamist juristina, tööle tsaarivõimu ametnikuna. Esimesed märked tema tegemistest Eestimaal on aastast 1890. 1904. aasta sügisel toimunud Tallinna linnavolikogu valimistel võitis eesti-vene blokk. Advokaat Jaan Poska kainelt ja ilma emotsioonideta kaalutletud ettepanekul otsustati esitada linnapeaks Erast Hiatsintov.

Erast Giatsintov oli Tallinna linnapea kuni 28.jaanuarini 1906. aastal. Ta suri 50 aasta vanuselt Tallinnas 7.aprillil 1910 aastal.

Raamat on nii eesti kui vene keeles ning raamatu väljaandmist toetas Tallinna linnavalitsus.

 

 

Uudise rubriigid: