01.12.2021

Täna keskpäeval toimus esimene Mustamäe Linnaosa Valitsuse korraldatud ekskursioon varsti valmivas Männi pargis

Selle viis läbi Männi pargi rekonstrueerimise ideekonkurssi võitnud OÜ Lootusprojekt omanik ja projekteerija Kersti Lootus. Te kindlasti tunnete ja teate teisigi Kersti Lootuse projekte, nt Reidi tee promenaadi.

Kersti Lootus tutvustas parki, selles toimunud uuendusi, vastas meeleldi küsimustele ja rõõmustas koos kohale tulnud mustamäelastega, et ehitajatel on õnnestunud hoida alles Männi pargi loodust, samal tsoneerides parki nõnda, et kõikidel pargi külalistel ja asukatel oleks hea olla.

Tutvustades oma Männi pargi kontseptsiooni, Kersti Lootus rääkis, et lähenes Mustamäe esinduspargi projekteerimise lähteülesandele justkui tegemist oleks ühe Eesti linna keskusega. On ju Mustamäe piisavalt suur; viimasel ajal arenenud jõudsalt magalast täisväärtuslikuks oma elanikele kõiki teenuseid pakkuvaks asumiks ning - erinevalt teistest linnadest, kus keskus on tihtilugu loodusest lage betooni valatud väljak – asub Mustamäe keskel tõeline pärl – Männi park, millest annab kujundada täiesti ainulaadse rohelise linnakeskuse, mis oleks samas nii kultuuri, kui puhke-, sportimis- ja mänguvõimalusi pakkuv.

Mis siis muutus? Kui varasemalt võis Männi pargi keskuseks pidada lava, kus toimusid ka Mustamäe Linnaosa Valitsuse avalikud kultuuriüritused, siis nüüd on pargis mitu selget tsooni ja keskpunkti: nn kultuuri tsoon, laste mängutsoon, sporditsoon ning puhke- ja lõõgastustsoon, mis pakuvad tegevust kõikidele pargi külalistele, aga samas ei sega üksteist.

Eakad ekskursiooni külalised rõõmustasid, et, vaatamata sellele, et parki on loodud mitmeid laste mänguväljakuid ja hulganisti sportimisvõimalusi, on mõeldud ka nendele inimestele, kes otsivad pargist rahu ja vaikust – puhke- ja lõõgastustsoon on suur ja hubane (pinke on mitu korda rohkem kui vanasti ning lisandunud on arvukalt toole ja võrkkiikesid). Uhked Männi pargi 130-150-aastased männid pakuvad silmailu ja hingekosutust.

Suurt muljet avaldasid pargi külalistele ka lindude, oravate, sipelgate (kes, Kersti Lootuse sõnul, on meie pargi kuldvara, sest linnas teist sellist nii hästi toimivat kolooniat pole ning, kas te teadsite, meie Männi pargi sipelgad söövad puuke ning kaitsevad sellega kõiki pargi külalisi!) ja taimeliikide kaitseks loodud tingimused.

Kiidusõnu pälvisid ka vankritega jalutavatele väikelaste vanematele ja tervisesportlastele mõeldud vabakujuline Männi pargi „ringtee“; avalikud joogiveekraanid; erivajadustega laste mänguväljak, kus kõik atraktsioonid on hõlpsasti ligipääsetavad ratastoolis ning purskkaevude tsoonis avalikuks kasutamiseks – nt perepiknikuks või loodusõppeklassiks – sobivad lehtlad.

Ringkäik pargis kinnitas Kersti Lootuse sõnu – Mustamäe Männi pargil on tõepoolest potentsiaali saada – Eesti kontekstis ainulaadseks – roheliseks asumi keskuseks.

Ja justkui kinnitades projekteerija sõnu, et Männi pargis on hea olla nii külalistel kui põlisasukatel, otsustas meie ringkäiguga liituda üks kohalik jänes, keda te ka arvukatel piltidel näete - ta järgnes tükk aega ekskursioonirühmale, kord lähemal, kord kaugemal, kuniks otsustas minna hoopiski uudistama, kuidas töömeestel laudtee ehitus areneb.

Head mustamäelased, järgmised Männi pargi ekskursioonid toimuvad juba 2.,3. ja 4. detsembril. Nende kohad on kahjuks juba täis. Uusi ekskursiooniaegu avaldame 6. detsembril ilmuvas Mustamäe lehes.

Olge terved ja hoitud!

Mustamäe Linnaosa Valitsus

Fotod: Ilja Matusihis (Pealinn)

Uudise rubriigid: