20.06.2019

Liiva jaamas saab näha soomusrongi „Wabadus“

Pärast jaanipäeva on kõigil huvilistel võimalik Nõmmel Liiva raudteejaamas uudistada soomusrongi, mis EV100 programmi raames eelmisel aastal valmis. Soomusrongi tervitamine on teisipäeval, 25. juunil kell 11, esineb Nõmme brass Aigar Kostabi juhatusel.

„Vabadussõja võidu kaks peamist sümbolit on koolipoistest õppursõdurid ja soomusrongid. Õppursõdurid on ajalukku kirjutanud Albert Kivikas romaaniga „Nimed marmortahvlil“. Soomusrongidest on aga oluliselt vähem räägitud. Eesti sõjamuuseum otsustas selle vea parandada Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise raames,“ tutvustas muuseumi projektijuht Anu Viltrop.

„Soomusrongidel oli Vabadussõjas oluline roll. Tallinlastel ja ka lähivaldade elanikel on hea võimalus tulla nelja päeva jooksul Liiva jaama vaatama, milline nägi sadakond aastat tagasi välja ehtne soomusrong. Rõõmustav on see, et kahel päeval on soomusrongil giidiks ka Nõmmel elav ajaloolane Leho Lõhmus,“ sõnas Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis.

Laiarööpmelise soomusrongi nr. 7 „Wabadus“ ehitas Eesti sõjamuuseum koostöös riigikantselei EV100 programmiga ja teiste partneritega, et mälestada sajanditaguseid sündmusi. Muuseumrong tutvustab Vabadussõja ajalugu, soomusrongide rolli Vabadussõjas ja pakub külastajatele muudki huvitavat. Rong liigub sel aastal mööda Eesti erinevaid paiku, tehes juunis ka põike Lätti, tähistamaks Võnnu lahingu sajandat aastapäeva.

Soomusrong peatub Liival 25.-28. juunini ning on nendel päevadel avatud kella 11-18ni. Näidisrongis on Vabadussõda ja soomusronge tutvustav näitus ning meenepood. Sissepääs rongile on tasuta! Liiva jaam asub Nõmmel Orava ja Mahla tänava nurgal.

Uudise rubriigid: