06.08.2020

Tähelepanu: alates septembrist sõidab buss nr 37 uuel marsruudil

Mustamäe ajalehe 2018. aasta aprilli- ja mainumbris küsisin mustamäelaste arvamusi ja ideid linnaosasisese bussiliikluse parendamise kohta – fookuses oli bussiliin nr 37. Nüüd on rõõm teada anda, et alates 1. septembrist on bussil nr 37 küll mõnevõrra pikem, aga kordades reisijasõbralikum marsruut.

Mustamäe on ühistranspordi poole pealt küllaltki hästi kaetud – bussid-trollid sõidavad vilkalt ja viivad mitmetesse kohtadesse, ühendus kesklinnaga on enam-vähem igast linnaosa piirkonnast hea, sama võib öelda ka naaberlinnaosade Nõmme ja Haabersti kohta jne.
Miks ma teile, head mustamäelased, seda kõigile teada tõde praegu siin üle kordan, küsite? Aga selleks, et tuleks reljeefsemalt esile senine seis Mustamäe-SISESE ühistranspordiga, mille üle pole seni olnud põhjust uhked olla.
Kas siis see, et kõigest 8 km² suurusel Mustamäel on mitmeid piirkondi, mille elanikel tuli aastate pikku näiteks polikliinikusse, tervisekeskusse, Apollo kinno, Mustamäe turule vme jõudmiseks mitu korda ühelt bussilt teisele ümber istuda, on uhkuseasi?
Linnaosa-sisese bussiliikluse parendamisest on siinmail aastaid mõeldud ja palju räägitud, aga tegudeni ei jõutud.

Küsisin ja vastati
Paar aastat tagasi korraldatud küsitluses pöördusin mustamäelaste poole mäletatavasti nii: „Mis te arvate, kui muudaksime bussiliini nr 37 (Keskuse-Zoo) marsruuti? Praegune marsruut on ajale jalgu jäänud, mustamäelane peaks hõlpsamini saama nii Mustamäe turule, Männi parki, Mustamäe Keskusesse, meie uude tervisekeskusesse kui ka TTÜ teaduslinnakusse. Me vajame linnaosasisest bussiliini!“
Vastukajad näitasid, kui paljusid see teema kõnetas – saime ligemale tuhat vastust. Uue marsruudi, mille välja pakkusime, kiitis heaks ca 68% vastanutest, ca 16% leidis, et kavandatu vajab täiustamist. Asjalikud ettepanekud võtsime kaalumisele, sest eesmärk oli ju üks: et bussi nr 37 tulevane marsruut oleks võimalikult mõistlik ning Mustamäel liiklejale mugav, kasulik ja aegasäästev.
Tänu konstruktiivsele koostööle nii transpordiameti kui ka paljude teiste spetsialistidega saame täna öelda, et pikisilmi oodatud samm Mustamäe-sisese bussiliikluse tõhustamiseks on nüüd tehtud.

Kaalumisel oli mitmeid variante
Selleks et ühistranspordiga oleks võimalik teenindada ka Mustamäe tee lõiku E. Vilde tee ja Keskuse tn vahel, oli vaja muuta bussiliini nr 37 liikumisteed. Kaalumisel oli erinevaid variante. Osadel neist ei teenindanud liin Szolnoki peatust – aga kuna loendusseadmete andmete põhjal on selles peatuses liini keskmiselt kõige suurem sõitjate käive, jäid niisugused variandid kõrvale. Osad variandid pakkusid bussile nr 37 välja teistsuguseid lõpp-peatusi, osadel oli bussi liikumistee muutunud ebamõistlikult palju pikemaks jms. Variandid, kus bussi nr 37 marsruut ei haaranud E. Vilde tee ja Keskuse tn vahelist Mustamäe tee lõiku, lükkasime samuti kõrvale.
Lõpuks jäi kõigi asjaosaliste ühisel hinnangul sõelale marsruut, mida saate siinsamas piltidelt vaadata ja hinnata.
Selgituseks võin öelda veel niipalju, et see 37. liini uus liikumistrajektoor sai valitud algusega Akadeemia tee trollide depoost, esimeseks peatuseks Mustamäe, järgnevateks Raja ja Keemia peatused. Selline liini algus võimaldab haarata kaasa 1. kvartali ja TTÜ ühistranspordi kasutajad. Liin liigub edasi läbi Ehitajate tee ja Keskuse tänava Mustamäe teele. See on ühtlasi ka üks suurimaid muutusi 37. liini liikumises, samuti luuakse uus peatus Mustamäe teele.
Niisiis algab bussiliinil nr 37 tänavu 1. septembril kah just nagu kool – läheb ta ju hoopis uuele ringile. Turvalist teekonda kõigile!

Lauri Laats
Mustamäe linnaosa vanem

buss uus marsuut mustamäe 2020.png

buss uus marsuut 2020.png

Uudise rubriigid: