14.01.2020

Näitus „Isad ja pojad“ on avatud veel vaid selle nädala lõpuni

19. jaanuarini on Eesti Loodusmuuseumis avatud näitus "Isad ja pojad", mis keskendub isade hoolele ja selle puudumisele looduses ning seletab nii looma- kui taimeriigi keerukaid arengubioloogilisi küsimusi. Näituse viimasel lahtiolekunädalavahetusel, 18. ja 19. jaanuaril kell 11, toimuvad ka temaatilised perehommikud.

Näituse “Isad ja pojad” keskmes on isad looma- ja taimeriigis, nende seotus oma järeltulijatega, sugupõlvede kestmine ja liikide tulevik. “Isahoolele looduses on väga vähe tähelepanu pööratud ning isade olulisust üldiselt pigem alahinnatud, ometigi on see liigi jätkamise seisukohalt eluoluline,” räägib näituse kuraator Lennart Lennuk.

Näituselt leiab säravad näited Eesti liikidest, mis tõestavad, et isahoolt esineb paljudes loomarühmades, aga ka värvikamaid näiteid isastest, kellel isahool puudub. Näitusesaalis saab teada ka seda, millised isad on hundid, karud ja ogalikud ning kas ja millist rolli mängivad nad oma järglaste kasvatamisel.

Lisaks loomariigile tutvustab näitus isadust ka taimeriigis. “Kui räägitakse isadest ja nende järglastest, ei mõelda üldiselt taimeriigi peale,” ütleb näituse kaaskuraator Marja-Liisa Kämärä. “Aga tegelikult on nii loomadel kui taimedel emad ja isad,“ kutsub Kämärä kõiki näitusele uusi teadmisi ammutama. 

Näitus "Isad ja pojad" jaguneb mitmeks suuremaks teemaks ning pakub avastamist igas vanuses külastajatele. Lisaks isade rollidele oma järglaste kasvatamisel teeb näitus lihtsaks ja arusaadavaks keerukad teemad nagu mõlemasoolisus, soo muutumine ning neitsisigimine. Luubi alla võetakse ka rakutasand - mulaažide ja mängude abil avatakse muidu silmale nähtamatu maailm, et paremini mõista viljastumist ja pärilikkust.

Näitusesaalist ei puudu klassikalisele loodusmuuseumi näitusele omased topised, mulaažid ja herbaartaimed, kuid nende kõrval on kasutatud ka teisi, väga erinevaid meediume. ”Kes soovib, saab kuulata tavaoludes inimese kõrvade eest peidetud loomalaste hääli, vaadata videoid ja animatsioone, panna oma teadmised ja oskused proovile käed-külge eksponaatidega. Kes on julge, saab ronida hundikoopasse, kes tahab oma osavust testida, saab juhtida tolmutera selle teekonnal õige sihtpunktini,” räägib kuraator Lennart Lennuk. „Kõik näitusekülalised saavad vaadata ka virtuaalreaalsuse filmi, mille keskmes on uue elu teke ja sünd,“ kutsub Lennuk kõiki VR-seiklusele.

19. jaanuarini avatud näituse „Isad ja pojad“ valmimist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus. 

Eesti Loodusmuuseumi järgmine näitus „Hirmus armas nahkhiir“, mis räägib tänavuse aasta looma salapärasest elust, avatakse loodusmuuseumis juba 13. veebruaril.

Uudise rubriigid: