27.04.2021

#8 Gümnasistid said valikaine raames uusi teadmisi Hiina kultuuri kohta

21. sajandil on Aasiast saanud piirkond, mis mängib järjest suuremat rolli maailma majanduse, poliitika ja kultuuri küsimustes. Eeskätt on oma mõju suurendanud Aasia suurriik Hiina. Aasia riikide kultuurides mängib väga olulist rolli kontekst, seda teadmata on kerge suhtluses ja mõistmises ära eksida. Hiina valikkursuse eesmärk oli seda konteksti ust paotada, et õpilastel oleks lihtsam tundmatus kultuurikontekstis orienteeruda.

Pelgulinna Gümnaasiumis viis Hiina valikkursust läbi Tallinna Ülikooli Konfutsiuse Instituut. Kursuse raames said õpilased algsed teadmised Hiina ajaloost, kultuurist ja filosoofiast. Täpsemalt käsitleti selliseid põnevaid mõisteid ja sündmusi nagu: Hiina müür, dünastiad, taeva mandaat, Oopiumisõjad, Hiina Rahvavabariik ja vaadati järgnevate isikute olulisust kultuuriloolises kontekstis: Konfutsius, Laozi, Qin Shi Huang, Wu Zetian.

 Lisaks räägiti loengus Hiina suurest rahvaarvust (1,4 mld) ning sellega seotud teemadest: kuidas jaotuvad eri rahvused, mis keeli kõik need inimesed räägivad ning kuidas Hiina riik korraldab populatsiooniga seotud küsimusi nagu migratsioon ja rahvastikupoliitika.

Kultuuriteemasid aitas avada hiina kunsti loeng, kus tutvustati hiina maalikunsti eri liike ning kunsti ja kalligraafia olulisust hiina kultuuris. Ka tänapäeva kultuur ei jäänud kõrvale: õppurid said teadmisi tänase populaarse internetikultuuri olulistest nähtustest, trendidest ja ka piirangutest ning tsensuurist.

Kursuse lõpus tegid õpilased gruppides enda lemmikteemadel ettekanded, kus muu hulgas mindi süvitsi teemades nagu Hiina müür, konfutsianismi ja taoismi erinevused ja Interneti tsensuur.

 

Uudise rubriigid: