08.08.2019

Homme algab Birgitta festival

Reedel, 9. augustil algab Tallinnas rahvusvaheline muusikateatri sündmus Birgitta festival.

Tänavu on festivali programmi kuuluvad balletid, ooperid ja galad pühendatud festivali looja, maestro Eri Klasi 80. sünniaastapäevale. Festival kestab 18. augustini.

„Eri Klasi poolt ellu kutsutud ilus traditsioon mitte ainult ei kesta vaid ka üha kasvab ja areneb,“ tõdes abilinnapea Vadim Belobrovtsev „Birgitta festival on jätkuvalt ülipopulaarne ning järgmisel aastal asub kunstilise juhi kohale kuulus Venemaa lavastaja Dmitri Bertman. Kahtlemata on see festival üheks meie linna kultuurielu võtmesündmuseks.“

Pirita kloostri varemetes juba viieteistkümnendat korda toimuva esindusliku Birgitta festivali juhatab sisse uudisteos - visuaalteatrietendus „Planeet Harmoonia“.

„Seekord on festivali peakülaline Moskva Novaja Opera, mille peadirigent oli aastatel 2006-2011 Eri Klas,“ lisas Belobrovtsev. „Birgitta festival seostub paljudele siiani eeskätt just selle algataja Eri Klasiga.“

Programmist leiab nii klassikalist kui ka modernset balletti ja ooperit, samuti varjuteatri ning a capella ansambli Voca People etteaste. Klassikalistest teostest tuuakse lavale ooperid „Faust” ja „Trubaduur” ning ballett „Don Quijote”.

„Tänavu publiku ette jõudvad Birgitta festivali etendused on inspireeritud Eri Klasi loometeekonnast,“ ütles Tallinna Filharmoonia direktor Margit Tohver-Aints.

Festivali avateose „Planeet Harmoonia“ looja ja lavastaja Helen Rekkor rõõmustas võimaluse üle tuua esimest korda visuaalteater Pirita kloostri varemete vahele. Peategelase tulnukas Pii seiklusi saadab elav muusika – ettekandes osalevad Tallinna Kammerorkester, Mick Pedaja, Kristjan Randalu, Sander Mölder ja paljud teised.

„Kui tavaliselt avalikustame festivali programmi eelneva aasta lõpus, siis tänavu on meeskond ära teinud suure töö ning oleme 2020. aasta kava juba praeguseks kokku pannud,“ lisas Tohver-Aints. „Järgmise aasta Birgitta festivali etenduste pileteid saab soetada juba alates homsest.“

Birgitta festival 2019 toimub Pirita kloostri varemetes 9.–18. augustini, lavale jõuab seitse etendust:

  • 9.08 visuaalteatrietendus „Planeet Harmoonia“.
  • 10.08 Balletigala - fookuses on Klasi balletidirigendi karjääris suurt rolli mänginud paigad, kunstiline juht Toomas Edur.
  • 11.08 Ballett „Don Quijote” - esitab Tbilisi Z. Paliashvili nimeline riiklik ooperi- ja balletiteater (Gruusia).
  • 14.08 Ooper „Faust” (Moskva Novaja Opera) - etendus jõuab publikuni koostöös festivaliga „Kuldne Mask Eestis”.
  • 16.08 Ooper „Trubaduur” (Moskva Novaja Opera).
  • 17.08 Ooperigala - peafookuseks on Eri Klasi seos Rootsiga. 
  • 18.08 maailmakuulus a capella kollektiiv Iisraelist Voca People

Lisainfo festivali kohta leiab https://www.filharmoonia.ee/birgitta

Uudise rubriigid: