Liigu sisu juurde
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkurss

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkurss

Stroomi rannahoone arhitektuurivõistlusele laekus kaheksa võistlustööd, mille hulgast žürii valib Stroomi rannaalale sobilikuima. Oma hinnangu saavad aga esitatud töödele anda ka linlased Põhja-Tallinna linnaosa Facebooki lehel siin või Новости Пыхья-Таллинна lehel siin.

 Tallinna linna eesmärk on rajada Stroomi randa kaasaegne ja multifunktsionaalne rannahoone, mis võimaldab aastaringselt pakkuda rannas tegevusi. Muuhulgas avab vaate merele ja rannapargile ning on Põhja-Tallinna piirkonna esindushooneks, vaatamisväärsuseks ja maamärgiks. Praegune, 1996. aastal ehitatud rannahoone lammutatakse, sest selle arhitektuur ja ruumiprogramm ei kasuta ära asukoha täielikku potentsiaali.  

 „Kuigi žürii on oma otsustes sõltumatu, siis linnaosa vanemana on minu ülesandeks žüriis esindada linnaosa elanike arvamust ja seetõttu olemegi linnaosa Facebooki lehel käivitanud kampaania, kus ootame elanike arvamusi laekunud võistlustöödest. Linnaosavalitsuse eesmärk on luua rannahoone, mis vastaks siinsete elanike soovidele ja vajadustele. Minu isiklikul hinnangul on arhitektid teinud väga head tööd ja eriilmeliste võistlustööde hulgas on mitu head kavandit, mis Stroomi randa sobiksid,“ ütles Põhja-Tallinna linnaosavanem Peeter Järvelaid.

Osalejate nimed avalikustatakse võitjate väljakuulutamisel, et tagada võrdne konkurents ja anonüümsus. Parima arhitektuurse lahenduse selgitab välja Tallinna linna esindajaid ja arhitektuurivaldkonna erialaspetsialiste koondav žürii, mille esimeheks on abilinnapea Andrei Novikov.

Lina

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkursi võistlustöö "Lina"  kujundab tänase rannahoone asupaiga ümber Stroomi ranna-ala ning lähikonna elanike peaväljakuks. Rannahoone moodustab väljaku tõus kirdenurga suunas, avades keskplatsi lõuna ja õhtu suunas ning tekitades atraktiivseid terrasse nii söömiseks, niisama vedelemiseks, päevitamiseks kui päikeseloojangu vaatamiseks. Samuti paistab kõrgematelt tasapindadel Tallinna vanalinn ning kõrghooned.

Mere ärkamine

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkursi võistlustöö "Mere ärkamine" puhul on hoone vorm lihtne ja pilkupüüdev, mõjudes õhulisena ning võimaldades luua lisaväärtusi rannapiirkonda. Uus rannahoone tõuseb sujuvalt maapinnast ning keerdub ümber oma telje mere poole, mõjudes kui tuulte poolt kujundatud liivaluitena. Hoone katusele tekib vaateplatvorm ning hoone ette tuulte eest varjatud avalik sisehoov, kuhu laienevad suvisel hooajal ka kohvikud ja restoranid. Klaasised seinad ei riku looduskeskset vaatepilti ning peegeldavad tagasi ümbritsevat - merd, liivaranda ning rohelisust. Lähenedes hoonele tänava poolt mõjub hoone läbipaistvana ning läbi hoone on otse näha ka mererand.

Randevuu

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkursi võistlustöö "Randevuu" koostamisel on kavandatud rannapaviljon pigem maastikuline maht. Hoone küll ristub rannapargiga, kuid ei katkesta pargi aktiivsete tegevuste ahelat, ja ei võta kõige kasutatavamast rannaalast ruumi vähemaks vaid pakub uusi kasutusvõimalusi kogu katusemaastiku ulatuses. Hoone moodustab erineva iseloomuga ajaveetmiskohti nii sise- kui väliruumis.

Laine

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkurssi võistlustöö "Laine" on inspireeritud laine motiivist. Mere poole tõusev kaldpind on justkui tormine merelaine, mis keerutab end vetevoos. Lihtne vorm katab endas mitmeid funktsioone – valgusküllane klaasist paviljon restorani ja kohviku toimimiseks, astmeline istumismaastik vabaõhu kontserdite ja sündmuste läbiviimiseks, 9 m kõrgune vaateplatvorm. Kontserdite läbiviimiseks on parki võimalik kohandada ka väike lava. Pargi poole jääb ka intiimne sisehoov, mis on mõeldud kohviku laiendus varjulisema terrassina. Mere poole avanev kõrge klaasfassaad on valgusküllane ja kutsuv vaadetega kolme ilmakaarde mere suunas.

Kaarik

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkurssi võistlustöö "Kaarik" keskmes on Stroomi uus ning kaasaegne rannahoone. Välja pakutud arhitektuurne lahendus on avatud ja esinduslik ning toimib piirkonna maamärgina.
Rannahoone avalikud funktsioonid - kohvik ja restoran - teotavad piirkonna aastaringset kasutamist. Korrastatud liikumisteed ja parkimislahendus muudavad ala ligitõmbavaks ning õdusaks linnaruumiks.

Park Rand Paviljon

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkurssi võistlustöö "Park Rand Paviljon" hinnangul seisneb rannahoone ning seda ümbritseva väliala pakutud lahenduse rõhuasetus linliku ja maastiku integreerimise sümbioosis. Uus rannahoone on korraga end maamärgina selgelt defineeriv aga samas ka jätkuv osa pargimaastikust, kus hoone sise- ja välisruumi piir jääb taotluslikult häguseks.
Oluliseks on peetud Stroomile iseloomuliku avaliku ruumi ning siinsete mitmekesiste tegevuste toetamine aga lisaks ka seni puuduolevate võimaluste loomist. Hoone koos välialadega on justkui "platvorm kõigile" samas võimaldades hoone tulevas(t)ele operaatori(te)le mugavat ning funktsionaalselt toimivat tervikut.

Õhtupäike

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkurssi võistlustöö "Õhtupäike" käigus on rannahoone kavandatud ühe korruselise horisontaalse mahuna. Hoone katus on muudetud tõstetud väljakuks, mis on vabalt kasutatav kõikidele kodanikele. Volditud pinnad on osaliselt kaetud laiade trepistikega, kust on head vaated parki ja merele. Trepistikke saab kasutada erinevate ürituste ajal tribüünidena.

Rannahoov

Stroomi rannahoone arhitektuurikonkurssi võistlustöö "Rannahoov" rannahoone kompleks koosneb viiest hoovist, mis on ümbritsetud varikatusega ja olemasoleva hekiga. Varikatusega piiritletud ala sisse jäävad kaheks 2-korruseliseks mahuks kujundatud kohviku ja restorani plokid.  Põhja-lõuna suunal lisanduv uus promenaad läbib viite hoovi, piki promenaadi kulgemine pakub erinevaid vaateid, tegevusi ja ruumilisi kogemusi. Ida-lääne sihis on võimendatud tammepargi allee suunda ja Kolde pst promenaadi telge. Kolde pst promenaadi pikendus läbib perspektiivse äripinna­ga parkimismaja ja mere äärde jõudes muutub liivaranda laskuvaks laudteeks, millelt pääseb kaile.

Viimati muudetud: 29.04.2020

Viimati muudetud 30.06.2022