12.04.2019

8.a kirjutas kirjandeid Eestist

Kirjutasime 8. klassiga kirjandeid Eesti kohta. Igaüks võis oma mõtted vabalt kirja panna. Peamiselt kirjutati küll loodusest, tasuta kooliharidusest ja bussisõidust, aga oli ka teistmoodi lähenemist. Jagan teiega Jan-Eriku ja Robini töid. Head lugemist! Õpetaja Malle Mürk

Miks on Eestis hea elada?

Eesti üle nurisetakse üha rohkem. Suured osal inimestest ei lähe majanduslikult kuigi hästi ja näib, et ülekohut on palju: lihtinimest kooritakse ja väänatakse, elu on muutunud vaid äraelamiseks vajaliku teenimiseks. Rõõme on jäänud vähemaks, samuti võimalusi elu nautida. Toon välja põhjuseid, miks siiski on Eestis hea elada.

Eesti on looduse poolest nagu muinasjutumaa. Äärmuslikult külm talv kaunite-kaunite lumiste vaadetega, pehme ja õrn kevad, soe üürike suvi ning külluslik sügis. Meil on puutumatut loodust, lausa metsikut.

Eestlase meelelaad on üldiselt otsekohane, aus ja rahulik. Inimesed on asjalikud ja teevad pigem tööd, kui ajavad tühja juttu. Seda on eriti märgata maal, kus inimesed on vähem sotsialiseerunud kui linnas. Negatiivne külg on see, et sageli ei oska me, eestlased, oma emotsioone väljendada ning jääme sisimalt kitsikusse, kuid siingi leidub väljapääs: kes tegeleb loominguga, kes tantsib, kes rügab tööd. Ja see kõik on hea.

Kui vaadata kas või mõnda naabermaad, siis nii suurt sõnavabadust, kui on Eestis, ei ole just igal pool. Igaüks võib öelda, mida tahab, mõnikord isegi liiga palju. Me kurdame küll, et rahva arvamust ei küsi keegi, kuid ometi ei keela keegi meil oma arvamust avaldada. Eestlased on kõvad isetegevuslased. Kui eestlane rahule jätta, siis hakkab ta ikka kuskil midagi veeretame: kes hakkab korraldama kultuuriüritusi, kes loob kurskusseltse jne.

Kokkuvõtteks ütlen nii palju, et tuleks vähem viriseda ja rohkem elust kõike võtta ja nautida. Eesis on hea elada, siin on kõike mida vaja.

Jan-Erik 8.a klass

------------

Miks on Eestis hea elada?

Tõesti, miks, tegelikult on see väga hea küsimus. Eestis on hea elada väga mitmel põhjusel. Kuid igal inimesel on sellele oma vastus. Jah, see on küsimus, millest võib igaüks erinevalt aru saada ja endale tõlgendada. Sellele on väga palju viise, kuidas vastata ja ma arvan, et kui seda küsida mõne välismaalasele käest, siis vastaks ta suure tõenäosusega samamoodi nagu mina praegu.

Eestis on sellepärast hea elada, et see on mu kodu. Ma sündisin, kasvan ja õpin siin. Juba mu vanemad sündisid ja kasvasid siin, Eestis. Ja jällegi omakorda nende vanemad ja vanavanemad. Mina, mu vanemad, vanavanemad ja teised mu ammu lahkunud esiisad olid ja on põlised eestlased. Eestis on hea elada väga lihtsal põhjusel siin on mu kodu, maja kus ma elan, mitte kusagil Siberi tasandikul.

Eestis on mu sõbrad, tuttavad ja sugulased. Siin töötavad mu ema ja isa, kes küll vahest käivad välismaal tööreisidel, kuid ikkagi ajutiselt, leides alati viisi, et tulla tagasi oma sünnimaale, minu juurde.

Eestis on hea elada, sest meil, eestlastel on oma riik ja vabadus, mida paljudel teistel suurematel rahvastel pole. Eestis on hea elada, kuna meil on puhas ja puutumata loodus. Ning see tähendab, et meil on palju taimi, loomi, järvi, jõgesid ja palju kalaliike. Eestis on hea ja tore elada, kuna siin elavad sõbralikud ja abivalmid inimesed. Sama asi on ka meie naaberriikidega, kellega me saame hästi läbi. Eestis ei ole sõdu ega rahutusi, vaid valitseb rahu. Me kuulume NATO-sse ja Euroopa Liitu, mis on parandanud meie turvalisust. Eestis on hea tervishoiupoliitika, nii et meil pole suuri epideemiaid ja haiguspuhanguid.

Noh, mida veel tahta Eestis on tõepoolest hea elada.

Robin 8.a klass