03.12.2018

Kodanikupäev 2018

Eesti kodanikud olid ja on need, kes kannavad Eesti riigi 100-aastase järjepidevuse ideed. 26. novembril 1918 määratleti iseseisvunud Eesti Vabariigis, kes on selle riigi kodanikud. Kodakondsuse järjepidevusel ja kodanike otsustel põhineb ka Eesti taasiseseisvumine 1991. aastal. Kodanikupäeva tähistamine võimaldab kodanikuks olemisele ja kasvamisele taas tähelepanu pöörata. Koolielus muutub kodanikupäev sageli terveks reaks mitme päeva vältel toimuvate ürituste reaks, teisisõnu kodanikunädalaks.

Esmaspäeval, 26. novembril tähistasime Ristiku koolis kodanikupäeva. 6. – 9. klasside õpilastega kohtus tuntud kodanikuaktivist Mari-Ann Kelam. Ta meenutas paljude eesti sõjapõgenike jaoks raskeid aegu põgenikelaagris, toonitas võõrkeelte oskamise tähtsust ja ettevõtlikku meelt elus hakkama saamisel. Ta rõhutas, et hea kodanik peaks endas kandma 3V-d: need on VABADUS, VÄÄRIKUS ja VASTUTUS.

Mari-Ann Kelam kinkis Ristiku koolile kolm raamatut, nende seas tema enda kirjutatud elulooraamatu „Kogu südamest“. Selles on huvitavaid seiku nii tema elust kui ka väliseestlaste poolt USAs Eesti taasiseseisvumise eest korraldatud kodanikuaktsioonidest. Pärast kohtumist vestles M.-A. Kelam veel pikalt poliitikahuviliste õpilastega. Vaata pilte M.-A. Kelami külaskäigust siit.

Neljapäeval, 29. novembril, panid õpilased oma teadmised proovile kodanikupäeva mälumängus. Mälumäng Eesti ja demokraatia teemal kulges tempokalt. Kokku osales 13 võistkonda 6.-9. klassidest, 6. b klassist lausa kolm, üks põhi- ja kaks lisameeskonda. Üldvõitjaks osutus 7. a klassi võistkond vaid kahe miinuspunktiga – võistkond oli väga nutikas. Punktide edetabel teksti lõpus. Vaata pilte kodanikupäeva viktoriinist siit.

Kodanikunädala üritusi aitasid korraldada ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetajad Andres Hallik, Sigrid Saarep ja Kadri Viires. Aitäh abi ja toetuse eest huvijuht Gerda Heinmale ja infojuht Raul Pavelsonile.

Punktide edetabel:

* punktide saamisel arvestati ka vastamise kiirust.