09.10.2020

Õppesõit Silma Õpikotta

29. septembril toimus 4. klasside õppesõit Läänemaale Silma Õpikotta. Õpilaste saatjateks olid kooli huvijuht Birgit Sagar ja 4.a klassi juhataja Liis Veske. Kuigi ilm oli pisut sombune, ei rikkunud see laste reisimeeleolu.

Bussisõit Läänemaale kestis 1,5 tundi. Ees ootas osalemine programmis „Elu maal“. Linnamäel võttis buss peale toreda giidi Marko, kellega koos jätkus teekond sihtkohta.

Esimeseks külastuspaigaks oli Koela talurahvamuuseum. Kuna sõit oli pikk olnud, siis kinnitati alustuseks vana kaevu juures keha ning siis asuti tutvuma vana Lääne-Eesti rehielamu ja selle kõrvalhoonetega.

Esimeseks kõrvalhooneks oli riideait, kus hoiti vanasti talurahva riideid.

Aidas olid nii kirstud riietele, kui ka spetsiaalsed puidust konksud riiete riputamiseks. Teiseks kõrvalhooneks oli kerisesaun, kus võeti leili ja pesti samas ruumis. Huvitavaks paigaks oli ka külmait.

Elamu ja rehetuba olid ühe katuse all. Vanades eluruumides oli vanaaegset mööblit ja sajanditaguseid raamatuid. Lapsed jälgisid ja filmisid kõike suure huviga.

Rehetoas, kus kuivatati partel vilja, näidati, kuidas sai linataimest linane kangas. Eriti huvitav oli linataime lõugutamine, et taimest linane kiud kätte saada.

Põnev oli suur reheahi ja vanaaegne suur leivalabidas.

Näidati ka vanaaegset koorelahutit ning võimasinat.

Kui lastel hulganisti teadmisi vanaaegsest taluelust oli kogutud, jätkus sõit mere poole Silma Õppekeskusesse. Õppekeskuses kohtuti kahe sõbraliku kitse ja ühe lambaga, kes olid kõik väga uudishimulikud loomad. Nad tulid kohe lastega tutvust otsima ning lasid end silitada ja rohuga toita. Huvitav oli ka kanala, kus ühe tähtsa kuke hoole all mitmepealine kanakari toimetas. Giidi sõnul olevat sageli läheduses kanu piilumas noor rebane, kes aga turvalisele kanalale ligi ei pääse.

Õpikoja kõige põnevamad asukad olid šoti veised, kes liikusid rannaäärsel territooriumil avaral piiratud alal ning toitusid seal kasvavast rohust. Loomade leidmiseks tuli võtta ette jalutuskäik puude vahele, sest loomad olid sinna sööma siirdunud. Ka mägiveised olid väga sõbralikud  ning  lasid end lastel silitada.

Kokkuvõtteks meeldis reis lastele väga. Tagasi sõideti rõõmsas meeleolus ja rikastatud silmaringiga. Kõik jäid sõiduga väga rahule.

Vaata pilte sõidust siit

Uudise rubriigid: