28.03.2019

„Vau, ohhoo!“ õpitubade projekt 2018/19. õppeaastal

Juba teist aastat järjest toimub „Vau,ohhoo!” teaduspõhine õpitubade projekt Ristiku Põhikooli ja Kalamaja Põhikooli ühistööna. Kaasatud on 4-liikmelised meeskonnad lisaks Kalamaja ja Ristiku Põhikoolile veel Karjamaa Põhikoolist, Kopli Kunstigümnaasiumist ning Pelgulinna Gümnaasiumist.

Õpikodade projekti hariduslikeks eesmärkideks on õpilaste huvi suurendamine loodus- ja reaalteaduste vastu ning tuua teoreetiliste tundide kõrvale praktilisi tegevusi. Õpilastes arendatakse leidlikkust, ideede kujundamise, katsete planeerimise ja läbiviimise, analüüsimise ja otsustamise ning tulemuste igapäevaeluga seostamise oskust. Samuti on tähtsal kohal meeskonnatöö ja IKT vahendite kasutamise oskus.

Õpitubades osalevad 7. klasside loodushuvilised õpilased. Koos käiakse korra kuus.

Esimene õpituba toimus septembris Kalamaja Põhikoolis, kus hakkas hargnema kõiki töötubasid läbiv lugu salakirja leidmisega pööningult. Õpilased kehastusid keemikuteks, et salakiri nähtavaks muuta. Õpitoa juhendajaks oli õp. Ene Trepp. Vaata pilte siit.

Geoloogia töötuba toimus oktoobris Loodusmuuseumis. Esimesel kohtumisel leitud salakiri juhatas meid kulda otsima ja kristalle kasvatama. Saime kivimite ja mineraalide kohta teada palju uut ning põnevat. Vaata pilte siit.

Novembris kodeerisid õpilased salakirja matemaatika õpitoas Ristiku Põhikoolis õp. Mairi Valtini juhendamisel. Vaata pilte siit.

Detsembris kohtusime taas Ristiku Põhikoolis, kus rakendasime orienteerumisoskusi ning plaani koostamist geograafia õpitoas. Lõpuks valmisid isetehtud soolataignast Ristiku Põhikooli maketid õp. Liina Lõokese juhendamisel. Vaata pilte siit.

Jaanuaris toimus õpilastega botaanika-teemaline töötuba Kalamaja Põhikoolis, juhendajaks õp. Ene Trepp. Koos proovisime valgeid lilleõisi värviliseks muuta, vaatasime mikroskoobiga õietolmu, määrasime taimi ning lõpuks sai iga osaline endale toataime istutada. Vaata pilte siit.

Veebruaris kohtusid projektis osalejad Tallinna Loomaaias. Seekordne õpituba oli väga tempokas ning huvitav - Keskkonnahariduse majas valmistati kuldrahasid, vaadati üle eluslooduse klass ning saime võimaluse näha haruldasi euroopa naaritsaid! Vaata pilte siit.

Märtsis kohtusime taas Kalamaja Põhikoolis, kus füüsika õpitoas otsisid noored teadushuvilised vastust küsimusele: "Kas upub või ujub?" ehk uuriti ainete tihedust ja koostist. Õpitoa juhendajaks oli õp. Eve Veltri. Vaata pilte siit.

Planeeritud on veel kaks töötuba: Tervishoiumuuseumis ja Rakvere Politseimuuseumis ning teaduslaager Karepal.

Ristiku Põhikooli “Vau, ohhoo!” projekti tiim Liina Lõoke ja Mairi Valtin.