28.09.2021

Linnaruumi kaunistas suvel kümneid tuhandeid tervistavaid lilli

Sel aastal pööras Tallinn senisest veelgi enam tähelepanu linnaruumi lillerohkeks muutmisele, et pakkuda linlastele rõõmu ja tervist peale pikka koroonatalve. Suve hakul istutati linnaruumi üle 73 440 suvelille, millel lisandusid tuhanded püsililled ja roosid.

Kadrioru pargi suvelillede kompositsioonid jälgivad ajaloolisi iluaianduslikke traditsioone, kuid mujal linnas on peenarde ja vaaside kujunduse kontseptsiooniks „Tervistavad lilled“.

„Pöörasime sel aastal lilledele linnaruumis tavalisest veelgi enam tähelepanu, sest peale rasket koroonatalve oli inimestel positiivseid emotsioone väga vaja. Tervistavate lillede kontseptsiooniga soovisimegi pakkuda nii linlastele kui ka linna külalistele rõõmsaid elamusi ja silmailu,“ rääkis abilinnapea Kalle Klandorf. „Kui jätta kõrvale üksikud erandid, võib kokkuvõtteks öelda, et inimesed on kaunist linnaruumi hinnanud ja hoidnud. See annab tegijatele jõudu ja indu hakata mõtlema juba järgmisest lillerikkast aastast.“

Linna sünnipäeva 15. mail tähistati 5500 püsilillede istutamisega, mida aitas teha 130 kätepaari. Putukaväilale, Paldiski mnt 48 kinnistule Põhja-Tallinnas ning Pirita rannaalale rajati putukatele meeldivad püsilillepeenrad. Kõik istikud läksid hästi kasvama ja õitsesid rohkelt. Lisaks toodi Harju tänavale 30 uut teetõkist-vaasi, mida kaunistavad eksootilised ning õitsvad streliitsiad ehk paradiisilinnulilled, sitked linaliiliad ja kääbuspalmid.

Paldiski maanteel sõidusuundi eraldav haljasala sai kevadel linnakodanike abiga rikkamaks 1530 püsilille võrra, valmis sai kujundus „Strada vicino al mare“ (Tee mere ääres). Mereäärse tee olemusest ja merelainete looklemisest inspireerituna kujundatakse seal lainetavat niiduala eri sagedusega niitmise abil. Niidualal õitsesid karikakrad.

Kevadsuvel õiteilusse uppunud Jaapani aias on ligikaudu 500 asalead ja rododendronit, lisaks palju muid õitsvaid ning eksootilisemaid põõsaid, näiteks nõia- ja parukapuu. Nõiapuude õisi saavad külastajad imetleda juba veebruaris. Hilissuvel tervitavad neid oma õitsemisega hortensiad. Samuti saab alates aprillist nautida Tammsaare pargi püsikute ja sibullillede õitsemist. Varakevadel alustab õitsemist käreroosa lõokannus, mis pälvib linlaste tähelepanu igal aastal. Tammsaare pargis kestab erinevate põõsaste ja püsilillede õitsemine külmadeni. 

Jaanipäeva paiku asendati kevadlilled suvelilledega. Linnaruumis liikuja avastas 25 lillepüramiidi, mida leidus nii vanalinnas kui ka rahvarohketes kohtades üle linna. Peamagistraalidel liikujaile pakkusid silmailu 180 uut värvilist lillekonteinerit. Värviküllast suvelilleilu saab nautida Kadrioru lossi lilleaias ja Luigetiigi peenardes, pargi ringkanali sildade lillevaasides, Vabaduse väljaku konteinerites, Tallinna Lennujaama lilleringides ja Tartu maantee vaheriba haljastusvaasides.

Lisaks suvelilledele annavad oma panuse õierohkusesse püsililled ja roosid. Kadrioru pargis on püsilillepeenraid 600 m2 ja eriliseks tõmbenumbriks on pargi ligi 1200 m2 suurune rosaarium oma sordirohke roosivalikuga. Näha saab 38 sorti peenraroose ja 6 sorti pargiroose. Roosid ja püsililled õitsevad ka Sõpruse puiesteele ja Laagna teele rajatud peenardes ning Reidi teel. Kokku on linnaruumis 8000 roosi – neist silmapaistvam on roosade õitega „John Davies“ – ning üle 35 000 püsilille.

Tarkusekuu alguses said Raua asumis paika sügislilledega 19 uut lillekonteinerit ja krüsanteemidega täiendati uusi vaase peamagistraalidel. Sügislilled tulevad ka vaasidesse Kaarli puiesteel ja E. Vilde monumendi juures.

 EGC_logo_Tallinn_Finalist_2023

    

Uudise rubriigid: