30.07.2020

29. juulil tähistati Pirital 40. aasta möödumist Tallinna olümpiapurjeregatist

Suursündmuse tähistamine algas olümpiatule süütamisega Raekoja platsil. Tseremoonia jätkus kontsertetendusega Pirita olümpiapurjespordikeskuse lipuväljakul, kus osalesid ka 1980. aasta olümpiavõitjad Jaak Uudmäe, Ivar Stukolkin, olümpiahõbe Nikolai Poljakov ning olümpiapronks Jüri Tamm.

Tesla transformaatorite abiga süüdatud leegi sai esmalt enda kätte Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev, kes andis selle üle ka 1980. aastal Raekoja platsi tule süütamise tseremoonial osalenud Rein Tõrule ja 2008 Pekingi olümpiamängude tõrvikujooksus osalenud Tõnu Vaherile. Raekoja platsilt liikus tuli elektiriautode ja –tõukerataste saatel läbi vanalinna Tallinna Vanasadamasse ja sealt edasi sõitis elektrikaatriga Q-Yahts üle Tallinna lahe Piritale. Kaatris hoidis tuld 1980. aastal Tallinna olümpiapurjeregatil paadiklassis Star olümpiavõitjaks kroonitud läti purjetaja Aleksander Muzitšenko. Tallinna Olümpiapurjespordikeskuses võttis olümpiatule läti olümpiavõitjalt üle Vaiko Vooremaa, kes oli olümpiatule süütaja ka 40. aastat tagasi. Olümpiatule süütamise jätkutseremoonial osalesid 1980. a Eesti olümpiamedalistid Jüri Tamm, Nikolai Poljakov, Ivar Stukolkin ja Jaak Uudmäe. Viimase purjetajast Eesti olümpiamedalistina võttis tule Jaak Uudmäelt üle Tõnu Tõniste. Olümpiatule süütas Eesti tänane esipurjetaja ja 2016. aasta Rio olümpiamängude avatseremoonial Eesti lipukandjaks olnud Karl-Martin Rammo. Tseremoonia piduliku osa kulminatsiooniks oli Rahvusvahelise Olümpiakomitee lipu heiskamine, mille teostas 1980. aasta olümpiahõbe purjetamises, Nikolai Poljakov.

"Olümpiaregatist, mis toimus Tallinnas nelikümmend aastat tagasi, on räägitud ja kirjutatud juba väga palju. See on loogiline, sest tegu on kõige suurema ja tähtsama spordi sündmusega meie ajaloos," ütles Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev Raekoja platsil toimunud olümpiatule süütamisel. Belobrovtsevi hinnangul ei olnud tegu üksnes suure spordisündmusega, vaid sündmusega, mis on jätnud oma sügava jälje ka tänase Tallinna kujunemisse. "Tasub vaadata seda mastaapi, mõelda selliste objektide peale nagu lennujaam, postimaja, teletorn, Olümpia hotell, linnahall või Pirita tee," loetles Belobrovtsev ehitisi, mis valmisid just Tallinnas toimunud olümpiaregati tõttu. "Pirita teed ei eksisteerinud tol ajal ja me teame, et selle rajamiseks tuli merelt ära võtta viiskümmend meetrit. See on ka praegu väga suur väljakutse, kuid tol ajal oli veel suurem." 

Olümpiaregatt 40 piduliku kontsertetenduse korraldas Tallinna linn koostöös Eesti Olümpiakomitee, Kalevi Jahtklubi ja AS Tallinna Olümpiapurespordikeskusega. 

Sündmusest teeb kokkuvõtva saate ERR. Saade on ETV kanalil eetris 07.augustil kl 21:35 ja pikema kontsertsaatena 20.augustil.

Vaata pildigaleriisid:

Tallinna Spordi- ja Noorsooamet:
https://www.facebook.com/spordijanoorsooamet/photos/pb.204171836265708.-2207520000../3838182336197955/?type=3&theater

Olen Olümpiafänn:
https://www.facebook.com/pg/Olympiafann/photos/?tab=album&album_id=10157570408386239&ref=page_internal

ERR galerii ja videod:
https://sport.err.ee/1118229/fotod-raekoja-platsil-suudati-olumpiatuli

Ajaleht Pealinn galerii ja video:
http://www.pealinn.ee/tagid/koik/galerii-ja-video-tallinn-tahistas-olumpiaregati-40-aastapaeva-n256265

 

Uudise rubriigid: