15.11.2018

Uued noorsootöö teenused Tallinnas võimaldavad senisest rohkem noori kaasata

Kohalike omavalitsuste koostöögruppide Tallinna tegevussuuna esimene tegutsemisaasta on lõppenud – kokku loodi aasta jooksul pealinnas 24 uut noorsootöö võimalust ning teenust, millega jõuti hinnanguliselt 11 000 nooreni. Edukas programm jätkub kuni 2019. aasta lõpuni ja noortel on võimalus osa saada uutest noorsootöö teenustest üle Tallinna.

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul on programmi eesmärk uute noorsootöö teenuste loomine ja noorsootöös osalemise võimaluste laiendamine.

„Esimese programmi tegevusaasta jooksul on ära tehtud suur töö. Noored on ise saanud korraldada tegevusi, osaleda üritustel, võtta osa muusika, spordi, tänavakultuuri ja linnaaianduse töötubadest. Uuel hooajal jätkame sama hooga ning selle aasta jooksul avame üheksas noortekeskuses uued avatud poole teenused, mis on loodud teenusedisaini põhimõtetel koos noortega ning nende vajadustest lähtudes. Näiteks saab Kristiine noortekeskuses kaasa lüüa foto ja video töötubades ning proovida virtuaalreaalsuse tehnoloogiat. Lasnamäe noortekeskuses õpitakse nutiseadmete tarka kasutust ning Valdeku noortekeskuses saavad noored osaleda detsembris alustavates seksuaalharidusliku sisuga töötubades,“ tutvustas abilinnapea lühidalt programmi tegevust.

Suurem osa programmi tegevustest toimuvad Mustamäe, Lasnamäe ja Põhja-Tallinna linnaosades. Programmi raames läbisid nimetatud linnaosad SA Archimedes Noorteagentuuri läbiviidud arenguprogrammi, mis aitas analüüsida piirkonnas olemasolevaid noorsootöö võimalusi, noorte vajadusi ning soove. Selle põhjal püstitati piirkondlikud eesmärgid ning koostati ühine tegevuskava 2019. aasta lõpuni nende eesmärkide saavutamiseks.

Mustamäe noortekeskuses tegutseb noorteprogramm „Ellujääjad“, mis pakub noortele võimalust korraldada üritusi nii noortekeskuses kui ka mujal linnaosas. Lisaks saavad noored osaleda muusika, multimeedia ja tervisliku eluviisi tutvustavates tegevustes. Uusi noori oodatakse programmiga liituma ka tänavu. Lisainfot leiab noortekeskuse kodulehelt.

Lasnamäel jätkab edukalt programm „Lasna Sport“, mille raames pakutakse noortele tasuta tänavasporditreeninguid. Regulaarselt toimuvad kolmes Lasnamäe koolis tänavatantsu- ja korvpalli- ning street-workout treeningud. Ka kõigil uutel huvilistel on võimalik liituda ja tulla mängima korvpalli Lasnamäe sportmängude majja või harrastama hoopiski street-workout’i Lasnamäe kergejõustikuhalli. Lisainfot leiab Lasnamäe noortekeskuse veebilehelt.

Lasnamäel Raadiku tänava piirkonnas tegutseb Raadiku noortestaap, kus MTÜ Linnalabori eestvedamisel toimuvad lastele iganädalased Lego, kunsti-, lauamängude ja teatritöötoad ning lugemisklubi. Suvel korraldatakse noortele ka vahvaid linnaaianduse töötubasid. Raadiku piirkonnas, kus elab hinnanguliselt 1800 noort, on noortestaabi tegevused väga populaarsed ning enda vajalikkust igati tõestanud. Lisainfot noortestaabi tegevuste kohta leiab Facebookist.

Põhja-Tallinnas ootab uuel hooajal linnaosa noortekeskus muusikahuvilisi noori oma hästivarustatud bändiruumi proovi tegema. Kaks korda nädalas toimub ka muusikaklubi, kus pillimängu saab harjutada professionaalse juhendaja käe all. Põhja-Tallinna noortekeskuses saab lisaks kasutada ka uuenenud jõusaali ja proovida kätt seinaronimises. Sellest aastast saab liituda ka Põhja-Tallinna noortekeskuse korraldusgrupiga, kus on võimalik osaleda keskuse spordi- ja muusikateemaliste ürituste korraldamises. Põhja-Tallinna tänavakultuuri teemalise programmi raames toimuvad noortekeskuses veel ka tänavatantsutreeningud ja tänavakunsti teemalised töötoad.

Uue tegevusena alustab Põhja-Tallinnas sotsiaalse ettevõtlikkuse programm, kus 40 noort vanuses 15–19 saavad osaleda koolitusprogrammis ning võimaluse juhendaja käe all otsast lõpuni ellu viia mõni omaalgatuslik noorteprojekt. Kõikide Põhja-Tallinna tegevuste kohta leiab lisainfot Põhja-Tallinna noortekeskuse veebilehelt.

Programmi raames pakutavad tegevused on osalevatele noortele tasuta. Tegevuste toimumist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ kirjeldatud tegevuste raames. Programmi koordineerib Tallinna Spordi- ja Noorsooamet.

Lisainfo:
Liilia Laulik
Tallinna spordi- ja noorsooamet
noorsootöö osakonna programmijuht
Tel: 529 5236
E-post: liilia.laulik@tallinnlv.ee

Eesti Noorsootöö KeskusHaridus- ja TeadusministeeriumEL Sotsiaalfond

Uudise rubriigid: