09.09.2021

Lõnga värvimise võlud ja valud

Kõik sai alguse eelmisel aastal, kui direktor Margit rääkis  saadetisest, mille ta hiljuti saanud oli. See saadetis sisaldas päris ehtsat lambavillast tehtud lõnga. Õpetajatel tekkis kohe mõte, et kindlasti saaks sellisest lõngast koos lastega midagi toredat teha ja nii palutigi ka lasteaeda võimalusel natukene lõnga tuua. Direktor tavaliselt tuleb meie mõtetega kaasa ning nii saimegi endale sedasama lambavillast lõnga, mis meie jaoks on justkui kullast tehtud lõng.

Siis tuli kiire õppeaasta lõpp, millele kohe järgi suvi ja see lõng jäi rühma hetkeks seisma. Uue õppeaasta alguses meenus Rõõmurullide õpetajale oma lapsepõlv, mil tema ema kodus ise lõnga värvis. Õpetajal tekkis soov seda lõnga koos lastega värvida ja värvimiseks kasutada taimi, mida meie õppeaiast ja hoovilt leiab. Mõte lõnga värvimisest levis Lõvikutsikate rühma ning nii saigi alguse meie lõnga värvimise valu etapp…

Mirjam asus internetist infot otsima, millega ja kuidas saab lõnga värvida, Ülle kaevus kodus käsitööajakirjadesse sama teema kohta materjali leidmiseks. Leidsime palju juhiseid ja ideid, mis omakorda tekitasid mitmeid küsimusi. Püüdsime leida varianti, mis meile kõige paremini sobiks, sest eesmärk on kaasata kogu tegevusse lapsi.

Leitud juhised olid väga erinevad ja meie jaoks keerulised, kuna oli mainitud taim, aga mitte see, millist osa värvimisel kasutada. Artiklites oli veel juttu mingitest ainetest, mida on tarvis selleks, et värv kinnistuks lõngale või muudaks tooni erksamaks. Saime teada, et on olemas ka taimi, mis ei vaja  ainet värvi kinnitamiseks jne. Meie soov oli kasutada ainult taimseid aineid, mis on ka lastele ohutud.

Otsustasime katsetada värvimiseks peedist ja kaselehtedest tehtud leotist. Oodatult sai peedi leotis imeilus roosa ning kase leotis ilus kollane. Möödunud talvel kasutasime peedi keedu vett lumekujude värvimiseks. Siis oli värv ilus ja roosa.

Leotiste valmimisega algab meie loo võlu etapp…

Taimede värvimine on selline tore tegevus, kus palju on katsetamist ja kasuks tuleks suur kogemus, mida meil ei ole veel. Mitte kunagi ei tea me mis toon tulla võib.

9.septembril otsustasime hoovile valmis seada õueköögi ja asuda pesemata lõnga värvima. Mõtlesime katsetada, kas üldse jääb värv peale pesemata lõngale või ei. Lapsed olid suured abimehed, kes kõik hoolega soovisid aeg-ajalt lõnga liigutada ning jälgida, et leotis keema ei läheks. Leppisime lastega kokku, et juhul kui värv ei kinnitu pesemata lõngale, siis peseme lõnga koos korralikult puhtaks ja püüame taas värvida. Kuid laste suureks rõõmuks lõng muutis siiski natukene värvi! Imeilus roosat värvi peedist tehtud leotis, värvis meie lõnga oranšiks. 😊 Kaselehe leotises olev lõng muutus ka kergelt kollakaks.

Nüüd oleme saanud kinnitust, et saame lõnga värvimisega hakkama ning edaspidi katsetame veel erinevaid ideid ja vahendeid, kuidas naturaalset värvi lõnga muuta põnevamaks.

                                                                                                                                                             Järgneb…

Mirjam ja Ülle

Uudise rubriigid: