01.09.2021

Pärtlipäev lõpetas Õnneterakeste suve

Õnneterakeste suvele tegi lõpu pärtlipäeva tähistamine 26. augustil. Lapsed said teada, et pärtlipäev tähistas vanarahva kalendris suve lõppu, sügistööde algust ja esimesed rändlinnud: piiritajad, lehelinnud ja põõsalinnud, olid selleks ajaks juba meie juurest lahkunud. Loodus valmistus talveks.

Ka Õnneterakesed vaatasid oma peenramaad, mis saagi koristajaid ootas. Kartulite ja sibulate pealsed olid ära kuivanud ja porgand ootas üles võtmist. See, mis kevadel sai külvatud, tuli nüüd üles võtta ja põllupind puhkusele läkitada. Põllupinna töö oli selleks aastaks tehtud. 

Õnneterakesed osalesid aktiivselt käsitsi kartulite võtmisel ja tutvusid ühe vana tööriista-kouguga, millega mullapinda kobestati ja maa sees olevad kartulid mullapinnale välja kaevati. Õnneterakesed tõdesid, et vaatamata sellele, et lasteaias oldud aja jooksul iga päev põllulapikest kastmas käidi, suutis suvine põud ja pooteist kuud kestnud kuumalaine juurviljade saagikust mõjutada. Kartulisaak jäi tagasihoidlikuks, porgand pisikeseks ja sibul jäi sootuks põllurammuks. Kuid Õnneterakesed, kes saaki koristasid tundsid heameelt ja rõõmu iga kartulimugula üle, mis mulla seest välja  tuli ning iga pisikese porgandi üle, mis tukkapidi peenrast välja sai sikutatud.

Reedel maitsesid lapsed eelmisel päeval korjatud värskeid kartuleid ja porgandeid, mis nüüd õhtupoolikul koorega keedetult poti sees aurasid. Omaette väljakutse oli kuumade kartulite koorimine. Lapsed tutvusid kuumade mundris kartulite koorimise tehnikaga ja praktiseerisid seda. See oli näpuosavust nõudev tegevus. Mõnus värske kartuli lõhn kõditas meeli ja lasteaia peenramaalt nopitud kartulid rändasid kõhtu lihtsalt...Ega ökoloogiliselt puhtalt kasvanud kartulite koore all olevaid vitamiine ei saa kaotsi lasta.

Laste kommentaar oma kasvatatud kartuleid süües oli vaid: "Mmm...! Nii maitsvad ja mõnusad!" Eks nii mõnigi laps sai esimest  korda tunda seda, mis maitse on värskelt nopitud koorega keedetud kartulil ja porgandil.

Ülle Sütt

Õnneterakeste rühma õpetaja

Uudise rubriigid: