Võrdle ühikuhindasid – hoiad raha kokku!

Tarbijakaitseseadus ütleb, et kauba pakkumisel tuleb tarbijale teatavaks teha nii kauba müügihind kui ka ühikuhind, mis mõlemad peavad olema märgitud hinnasildil.

Manna                                       

                            0,59 €

                            0,5 kg

                         

                             1,18 €/kG    

      

Toodud näites on müügihind 0,59 € ja ühikuhind 1,18 €/kG. Müügihind on tarbija poolt tasutav lõpphind, st hind koos kõikide maksudega nagu käibemaks, müügimaks, lennukipiletite puhul hind koos lennujaama maksu, pagasitasu jm lisanduvate tasudega. Ühikuhind on kauba ühe kilogrammi, ühe liitri, ühe meetri, ühe ruutmeetri või ühe kuupmeetri hind. Ühikuhinna avaldamise nõue on kehtestatud tarbija majandushuvide kaitseks. Just ühikuhinna avaldamine aitab tarbijal võrrelda analoogsete kaupade hindu ja teha majanduslikult parim ehk odavaim valik.

Sarnaseid tooteid, näiteks leivad-saiad, või, vorstid-juustud, kohupiim, jogurtid pakitakse erineva suurusega pakenditesse, millel võib kaupluses olla üsna sarnane müügihind. Mõnegrammist kaaluvahet näiteks kohukeste ostmisel ei märkagi, kui pakendilt kaalu ei kontrolli. Nii võibki odavama müügihinnaga kaupa valides tegelikult saada hoopis kallima hinnaga toote. Siin tulevad ostjale appi ühikuhinnad, mille võrdlemisel saab kiiresti otsustada, millises pakendis olev kaup on odavam osta.

82-protsendilise rasvasisaldusega või ühikuhindade võrdlus Selveri kaupluses (Märts 2011)

Tootja/päritolumaa

Paki kaal

grammides

Paki müügihind euro

1 kg või hind (ühikuhind)

euro

Või President/ Soome

200

1.72

8.60

Saaremaa või

175

1.44

8.23

Tere või, soola

200

1.62

8.10

Valio või soola/ Soome

500

3.89

7.78

Farmi või

200

1.46

7.30

E-piim või

250

1.53

6.12

Selveri või

200

1.18

5.90

Nagu näeme, võib osta ühe kilo võid hinnaga 8,60 eurot, aga saab osta ka hinnaga 5,90 eurot. Hinnavahe on 2 eurot ja 70 senti. See on suur raha, mida pole vaja mõttetult maksta, eriti sel juhul, kui kvaliteedis olulist vahet ei ole. Või ühikuhindade tabel kinnitab, et ühikuhindade võrdlemine kauba valikul aitab raha kokku hoida ja seda tuleks alati teha. Kaupmeestelt tuleb nõuda, et ühikuhind oleks selgelt ja suurelt hinnasildil. Täna see kahjuks kõikides kauplustes  nii ei ole.

Lisaks toidukaupadele on ühikuhinna avaldamine kohustuslik ka teistel kaupadel, mida müüakse mõõteühikute (kilogramm, liiter, meeter jne) alusel. Näiteks peab olema hinnasildile märgitud nõudepesuvahendi liitrihind, pesupulbri kilohind, rühmapakendis pabermähkmetel ühe mähkme hind jne. Võrreldes näiteks pesupulbrite kilohindasid, selgub, et mida suuremas pakendis ostame, seda odavamalt selle saame. Ühekordne väljaminek on küll suurem, aga tegelikult hoiame raha kokku.

Ühikuhindade avaldamisel on ka erandeid. Näiteks võib jätta ühikuhinna märkimata selliste mittetoidukaupade puhul, mis kaaluvad vähem kui 50 grammi või mille maht on väiksem kui 50 milliliitrit (huulepulgad, küünelakid, väiksemad parfüümid, seebid jms).

Toidukaupadest ei nõuta ühikuhinna avaldamist šokolaadikujukestel, üllatusmunadel, nätsudel, potis müüdaval värskel köögiviljal või maitserohelisel.

 

 

Viimati muudetud: 09.05.2014