14.02.2018

Peeter Langovitsi tagasivaade Nõmmele

Autor: Jukko Nooni


Peeter Langovits. (foto: Jukko Nooni)
Neljapäeval,15. veebruaril kell 15 avatakse Nõmme Maja fuajees (Valdeku 13) tuntud Eesti pressifotograafi Peeter Langovitsi näitus «Tagasivaade: Nõmme 1986–1990». Näitus jääb avatuks kuni aprilli lõpuni.

Peeter Langovits on töötanud pressifotograafina üle 30 aasta. Aastatel 1987–1995 oli ta ETA (Eesti Telegraafiagentuur) fototoimetuse peatoimetaja, 1995–2014 Eesti suurima päevalehe Postimees fotoreporter ja praegu on vabakutseline fotograaf. Paljude dokumentaalsete fotonäituste autorina on ta pühendunud eelkõige igapäevaelu jäädvustamisele, soovides fotode kaudu käsitleda meie suhteid kiiresti muutuva ümbritseva keskkonnaga. Langovits esindab nn subjektiivset dokumentalismi ja põlise linlasena on ta linnas näinud inspiratsiooniallikat.

Näituse idee sobitub hästi tänavuse kultuuripärandi aasta raamidesse. «Lähiajaloo fotod on osa meie kultuuripärandist, mille väärtus ajaga kasvab. Nad jutustavad meile tänasest päevast ja oludest, milles praegu elame. Kunagine hetkepilt võib omandada ajaloolise väärtuse,» rääkis fotograaf.

Peeter Langovits ise Nõmmel ei ela, kuid on kogu elu Nõmmega kokku puutunud. «Minu esimesed kokkupuuted Nõmmega ulatuvad koolipoisiaega, kui viibisin tädi juures Lootuse puiesteel. Nende aed oli täis suuri puid. Armastasin seal mändide otsa ronida, sest sealt avanes suurepärane vaade ümbruskonnale. Siis kolis Kivimäele mu parim sõber, kelle juurde sõitsin nii bussi, rongi kui rattaga. Lõplikult armusin Nõmmesse 1986. aastal, kui Nõmme Sügist ette valmistav initsiatiivgrupp pöördus minu poole ideega teha fotonäitus Nõmme arhitektide huvitavaimatest rajatitest. Aega oli vähe, objekte palju,» meenutab Langovits.

Fotograafi sõnul on ta sellest ajast alates paar korda nädalas ikka Nõmmele sattunud, kas turule või niisama jalutama, tavaliselt fotoaparaat kaasas. «Siin on huvitav igal aastaajal ning õnneks ei suutnud nõukogude aeg Nõmme üldpilti hävitada. On muidugi ka negatiivseid näiteid, kuid siin on säilinud vana head arhitektuuri, mille vahele on püütud uusehitisi sisse sulatada.»

Nõmme Majas avatav väljapanek sisaldabki pilte aastatest 1986–1987 ning lisatud on hetked 1990. aastast, mil taasavati Kalevipoja kuju. «Kõik on elust enesest, poseeritud pilte pole. » Langovits on aastate jooksul korraldanud arvukalt isikunäitusi, praegune väljapanek moodustab osa tema «Tagasivaate»-näituste seeriast, mida saab Eesti juubeliaastal näha rahvusraamatukogus.

Näitusel on väljas ka need kaks 1987. aastal tehtud fotot. Kui piltidel olevad inimesed end ära tunnevad, oleks kena neid näituse avamisel kohata. (foto: 2x Peeter Langovits)

Uudise rubriigid: