30.05.2005

"Merineid" naaseb endisele asupaigale

Täna kohtusid Tallinna Kesklinna Valitsuse ja kultuuriväärtuste ameti esindajad hotell Viru haldajatega, lahendamaks Edgar Viiese loodud kuju "Merineid" taaspüstitamisega seonduvaid probleeme.

Kesklinna vanema Kalev Kallo sõnul tuleb südalinna ilmestanud kuju võimalikult kiiresti taaspüstitada. "Teen kõik selleks, et olukord, kus ala arendajad ilma mingi kooskõlastuseta eemaldavad mälestiste nimekirja kuulunud objekte, enam ei korduks," lubas Kallo.
2004. aasta alguses likvideeris AS Hotell Viru purskkaevud ja demonteeris skulptuuri seoses terrasside ehitusega. 05.04.2004. aastal tehti linnale ettepanek paigaldada skulptuur mere äärde või mõne muu veekogu vahetusse lähedusse. Linnakujunduse ja Kunsti nõukogu asus seisukohale, et skulptuurile "Merineid" tuleb leida koht Viru hotelli läheduses. Ka skulptuuri autor pidas sobimatuks rääkida kuju viimisest kusagile mujale. Sobiv asukoht kuju paigaldamiseks, millega nõustus ka Edgar Viies, valiti välja Viru hotelli kõrval Tammsaare pargi territooriumil ning hotelli haldaja andis lubaduse sellele paigaldusprojekti tellimiseks ning tööde finantseerimiseks.
2005 aasta mais tegi AS Viru Hotell ettepaneku skulptuuri asukohta veelkord muuta. Tänasel koosolekul jäid linna ametite esindajad seisukohale, et aasta tagasi otsustatud asukoht on igati sobilik ning kuju paigaldamisega viivitamiseks pole mingeid aktsepteeritavaid põhjuseid.
Skulptuur "Merineid" valmis 1980. aastal ning pühendati XXII olümpiamängude Tallinna purjeregatile. 1981. aastal paigaldati kuju Viru hotelli kõrval asunud purskkaevu. Skulptuur ja purskkaevud täiendasid 2004. aastani hotelli modernistlikku arhitektuuri. Autor Edgar Viiese sõnul on kujus viited eesti folkloorile ja muusikale, skulptuuri põhiteema on merele avatud linn.

Uudise rubriigid: