12.05.2009

TTTK on uuenduste teel

Tallinna Trammi- ja trollibussikoondis muretses aasta alguses seadme, mis võtab tavalisest kraaniveest kõik soolad välja ning pestud aknaid pole vaja isegi kuivatada. Seadme tootlikus on 1200 liitrit ülipuhast demineraliseeritud vett ööpäevas.

 

 

 

Vee puhastamine toimub pöördosmoosi meetodil ja tulemus on sama, mis vee destilleerimisel. Eeliseks on see, et võrreldes destilleerimisega on meie seadme abil toodetud ülipuhas vesi kordi odavam. Tööstuses kasutatakse analoogilist tehnoloogiat näiteks pakettakende tootmises, kus on vaja saada enne klaaspakettide kokku kleepimist ülipuhtaid pindasid. „Meie eesmärk on esiteks hoida kokku trammi-trollide siseklaaside pesuks mõeldud kemikaalide pealt ning teiseks lihtsustada trollide ja trammide pesijate tööd," ütles TTTK juhatuse esimees Toomas Sepp.

Tallinna trammi- ja trollibussikoondise (TTTK) majandusosakonna juhataja Märt Heinvere kinnitas, et kui ühissõidukite aknaid kõigist sooladest ja mineraalidest puhastatud veega pesta, ei jää sinna peale pesuvee ärakuivamist ühtegi plekki.
«Nii puhas vesi teeb  koristajate töö hulga lihtsamaks,» ütles Heinvere. «Kui aknad on väga mustad, tuleb neid algul muidugi ka kemikaalidega puhastada.»
Heinvere sõnul on uue seadmega töödeldud vesi sooladest ja mineraalidest nii puhas, et seda kasutatakse samuti trammide ja trollide akudes, kuhu tavaliselt lisatakse destillaatorist pärinevat destilleeritud vett.