16.07.2009

Tutvustatakse uut roosisorti ´Marie Under`

Homme, 17. juulil kell 12 esitletakse Tallinna Botaanikaaias uut roosisorti, mis on pühendatud poetess Marie Underile ning kannab tema nime.

Kirglikult hõõguvpunane ja jõuline - nii kirjeldab roosikasvataja Mart Ojasalu enda aretatud roosisorti `Marie Under`.
Underile pühendatud roos istutatakse tema kunagise kodumaja, praeguse  Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse aeda Nõmmel. Nii jõuab Marie Under sümboolselt taas koju, kuhu ta pagulasaastail nii väga igatses.


Idee poetessile pühendatud roosisordist tekkis kolmel nõmmekal möödunud aastal,
mil tähistati Marie Underi 125. sünniaastapäeva. Koostöös TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusega ning roosiaretaja Mart Ojasaluga sai ideest reaalsus ja täna on `Marie Under` valmis jagama oma kirglikpunast õiteilu.
Tänavu paljundati emataimest ka esimesed noored roosiistikud, mille idee algatajad kingivad TA Underi ja Tuglase Kirjanduskeskusele, Tallinna Botaanikaaiale ja Tartu Botaanikaaiale. Üks roos istutatakse Hiiumaale Kassarisse, kust on pärit poetessi emapoolsed vanavanemad. Loodetavasti juba järgmisel aastal saavad rooside ja luule austajad poetessile pühendatud roosi istutada oma koduaedadesse.

Tallinna Botaanikaaia rosaarium tähistab 17.-19. juulil toimuvate roosipäevadega rosaariumi 45. sünnipäeva. Konstantin Pätsi omaaegsesse marjaaeda  1964. aastal rajatud roosiaed oli botaanikaaia esimene kollektsioon.