07.09.2004

Kesklinna tuleb põneva kujundusega Kompassi plats

Kesklinna valitsus alustas augustis Maneeži, Reimani ja Gonsiori tänavate ristumiskohas, Kannikese poe ees asuva platsi korrastamist. Ligi 600 000 krooni eest saab ala sillutise, haljastuse ning kompassi meenutava istemüüri.

“Maneeži ja Gonsiori tänava nurk saab sel aastal kesklinna häbiplekist lõpuks korralikuks platsiks. Siiani muutus plats vihmadega tõeliseks mudamülkaks ja suvel kuuma ilmaga hõljus selle kohal tolmupilv. Nüüd saab ala haljastuse, korraliku sillutise ja istumiskohad,” ütles linnaosavanem Keit Pentus.

Pentuse sõnul on seni ilmetu ja nimetu plats saanud ka mitte-ametliku nime. “Ajalooliselt on siinkandis asunud Kompasna linnaosa ning Suur- ja Väike-Kompassi tänavad, piirkonda kutsutakse vanemate elanike poolt tänagi veel kompassi nimega. Et senisele “hallile alale” identiteeti luua, võiks ju ajaloolise nime uuesti kasutusele võtta ja kohta Kompassi platsiks nimetada.”

Ka projekti kohaselt on ala keskseks kujundiks kompass - platsi keskele valatakse betoonist ringikujuline istemüür, mille külgedel markeerivad tähed kaheksat ilmakaart. “Tähed tehakse kvartsiidist - looduslikust kivist, mis päikese käes kenasti helgib. Et müüri peal mõnusam istuda oleks, pannakse sellele puidust restid,” räägib platsi projekti autor, Kesklinna valitsuse haljastuse peaspetsialist Mart Mets. Müüritise sisse istutakse kevadeti efektselt punetav hariliku vahtra sort ”Schwedleri ” ning okaspõõsaid ja püsikuid.

Mart Mets peab platsile selge identiteedi loomist väga oluliseks. “Tahame, et Kompassi platsist kujuneks toimiv linnaväljak – väike küll, aga iseloomuga. Kogemus näitab, et hästi töötavad linnaruumis just need alad, mis on teistest eristatavad, tugeva identiteediga,” selgitab projekti autor.

Tänaseks on palju töid platsil juba tehtud - istemüür valatud, taimed istutatud ning alustatud sillutise paigaldamist. Peatöövõtjaks kompassiplatsi rajamisel on AS Kivitööd. Lõpliku lihvi saab väike linnaväljak oktoobri keskpaigaks.

Uudise rubriigid: