07.03.2019

Nõmme gümnaasiumi ajalugu sai kaante vahele

Autor: Jukko Nooni

Leho Lõhmus pani Nõmme gümnaasiumi
juubeliks kirja kooli ajaloo. (foto: Jukko Nooni)
Nõmme ajaloost huvitatutele ei vaja Leho Lõhmuse nimi pikemat tutvustamist. Ta on aastakümneid avaldanud artikleid ning kirjutanud raamatuid. Veebruari lõpus nägi trükivalgust Lõhmuse viimane teos «Haridus Nõmme gümnaasiumis läbi ajapeegli».

Raamat ilmus Nõmme gümnaasiumi 90. aastapäeva puhul, Lõhmuski on Nõmme gümna – nagu kooli läbi aegade kutsutud – vilistlane. Nagu autor saatesõnas kirjutab, on tema kooliajast möödunud juba kaks inimpõlve. «See raamat on suuresti minu nägemus-mälestus kooli ajaloost. Koolist, mis on andnud Eestile presidendi ja peaministri, 11 akadeemikut ja kolme ülikooli rektorid. Ning lugematu hulga tublisid Eesti inimesi.»

Raamatu väärtuseks on kindlasti asjaolu, et Lõhmus ei ole piirdunud pelgalt Nõmme gümnaasiumi ajaloo kirjapanemisega, vaid selle taustaks on eellugu ja ka tollast konteksti avavat raamistikku. Väga paljud asjad Nõmmel on alguse saanud Nikolai von Glehnist. Nii ka Nõmme hariduselu. Nõmme esimene haridusasutus oli Glehni asutatud alaealiste poiste koloonia. Nõmme gümnaasiumi alguseni jäi veel üle 30 aasta. Eraldi peatükid on koolihoone ehitamise, sümboolika, väljaannete, akadeemikute ja direktorite kohta. Iga kooli kaks olulisimat poolt on õpetaja ja õpilane, kirjutab kooli praegune direktor Riho Uulma. «Meie õpilaste seas on alati olnud andekaid ja edasipüüdlikke noori, nii tänagi. Au sees on nii kirjandus kui reaalained, samuti keeled, kunst, muusika, sport,» märgib ta

Lõhmuse kirjutatule täienduseks on raamatu lõpus lisad, mis avavad Nõmme gümnaasiumi sportlikku ja muusikalist poolt. Nii on seal legendaarse spordimehe Heldur Tuulemäe mälestused sõjajärgsest spordielust, samuti eelmisel aastal kooli lõpetanud jalgpallurite Markus Poomi ja Henri Järvelaiu uurimistöö vilistlastest, kes on mainitud Eesti spordi bibliograafilises leksikonis.

Muusikutena kuulsaks saanud vilistlasi tutvustab Andra Sepa uurimistöö: alates Eino Tambergist, lõpetades Liis Lemsaluga.

Uudise rubriigid:

Allikas: Nõmme Sõnumid