Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Tallinna ja Kieli suhted

Tallinna ja Kieli suhted

1986. aastal sõlmiti NSVL linna Tallinna ja Saksamaa Liitvabariigi linna Kieli vahel partnerluse ja koostöökokkulepe, mille tekst oli toonasest ajalooetapist tulenevalt eesti, vene ja saksa keeles.

1972.a. koostöölepe sõlmiti Schleswig-Holsteini pealinna Kieli ja Eesti pealinna Tallinna vahel.

2007.a. sõlmitud Heade kavatsuste kokkulepe viib koostöö erinevate temaatiliste kohtumiste tasandile.

Sõprussuhted Tallinna ja Kieli vahel algasid tegelikult juba 1970-ndate aastate alguses seoses ettevalmistustega Kieli olümpia purjeregatiks ja 1980.a. Moskva olümpiamängude Tallinna olümpiapurjeregatiks. Kiel- Schilksee’sse rajati 1972. aasta olümpiamängude purjetamisvõistlusteks suur purjespordikeskus, mille jooniseid said tutvuste kaudu kasutada arhitektid Tallinnas Pirita purjespordikeskuse rajamisel. Purjetajad on alati vastastikku linnade sadamaid külastanud.

Esimestel sõprusaastatel pääsesid lääne-välismaale vaid vähesed nomenklatuuri esindajad. Laialdasemate kontaktide loomiseks erinevate spetsialistide,  kultuuritegelaste,  sportlaste jne. vahel hakkasid linnad vaheldumisi korraldama iga kolme aasta järel nn. (kultuuri)päevi: Kieli päevad Tallinnas ja Tallinna päevad Kielis. Aastatel 1983-1995 kujunesid neil päevadel osalevad delegatsioonid 50 kuni 100-liikmeliseks, tekkis palju tihedaid ja kestvaid kontakte nii spetsialistide, kultuuritegelaste kui  linnakodanike vahel.

Neil aastatel saadeti linnavalitsuste kaasabil Kielist Tallinna rohkesti humanitaarabi nii asutustele kui  oma sõpradele.  Seejuures oli abiks pikka aega käigus olnud Tallinn-Kiel kaugbussiliin.

-Kodanikuinitsiatiivi korras korraldasid sõpruslinnade  ekslinnapead Karl Heinz Luckhardt ja Albert Norak  aastakümneid Eesti suurperede laste abistamiseks  humanitaarabi saadetisi ja otsisid neile Kielis toetavaid tugiperesid. Tallinn tunnustas K. H. Luckhardit esimese välismaalasena 1998. aastal Tallinna Teenetemärgiga.

Kui kultuuripäevade mudel aegus, kujunes  uuendatud koostöövormiks noorsooteemaline ühisfoorum, mis  toimus aastatel 1998-2001 kummaski linnas üks kord ja see  käsitles noorte tööhõive, hariduse, karjääri, organisatsioonide, vaba aja ja sotsiaalküsimusi.

2007. aastast on edasine koostöö kokkuleppeliselt valdkonnapõhine. Nii on toimunud töökohtumised kommunaalmajanduse, linnajuhtimise, aianduse, noorsoo ja lastekaiste jne valdkonnas.
Tallinna esinduskiosk osales Kieli Nädala rahvusvahelisel turul 1992-2018 ja 1999.  aastast Kieli jõululaadal.

-Kieli aiandusspetsialistid   osalesid kümme aastat edukalt  Tallinna Lillefestivalil, kus  Kiel sai ekspositsiooni korduvalt eest tunnustust ja  auhindu.

-Linnad on vahetanud praktikante ja treeninglaagreid, osalenud spordivõistlustel ja kultuurifestivalidel.  

-2014. aastal tutvustas kultuuriürituse Saksa kevad Schleswig-Holsteini liidumaad

-Tallinna delegatsioon osaleb Kieli Nädala programmis ja selle raames toimuval rahvusvahelisel linnade foorumil, mis käsitleb iga aastal erinevat linnaelu valdkonda.

 Kui sõprussuhete 20. ja 30. aastapäeva tähistati  kõrgetasemeliste delegatsioonide vahetamise, fotonäituste, kultuuriprogrammi ja linnaelu tutvustamisega, siis

sõprussuhete 25. aastapäev 2011 langes aastale, kui Tallinn oli Euroopa Kultuuripealinn. Nii  lisandusid kõrgetasemeliste delegatsioonide vahetamisele  ka  Kieli poistekoorist  ja Revalia Kammerkoorist moodustatud  ühise noorte meeste koori ühisesinemised mõlemas linnas esitades ka spetsiaalselt sellele ühiskoorile  kirjutatud uusi heliteoseid.

Kieli linnaliinidel hakkas sõitma väga keskkonnasõbralik nn. Tallinna buss, mida kaunistab Tallinna vapp.

2017.a. tähistati sõprussuhete 30. aastapäeva mõlemas linnas piduliku aktusega ja vastuvõtule kutsuti sõprussuhete veteranid.

2021. aastal täitus kahe linna sõprussuhete 35. aastapäev.

Viimati muudetud 24.01.2023