“GoGreenRoutes” tulemused: projekti panus Vormsi roheala uuendamisele
Neli aastat tagasi alustas Tallinna Strateegiakeskus koostöös Lasnamäe Linnaosa Valitsusega “GoGreenRoutes” projekti, et muuta looduspõhiste lahenduste kaudu Vormsi roheala ligipääsetavaks ja mõnusamaks puhkealaks. Nüüdseks on projekt lõppenud ning seega anname allpool ülevaate, millised on olnud projekti tegevused ja tulemused.
Väärtuste ja väljakutsete kaardistamine
Kohalike elanike ja organisatsioonide osalusel alustasime 2021. aasta sügisel Vormsi roheala väljakutsete ja väärtuste kaardistamisest. Esimesest kohtumisest alates oli selge, et kohalikud väärtustavad Vormsi roheala looduse lopsakust ning peavad oluliseks säilitada kunagise Nehatu koolimaja varemeid ja viljapuuaeda. Väljakutsena oli esikohal ala hooldamatus, prügi ladustamine, valgustuse ja mugavate jalutusradade puudumine, mille tõttu on ala ebaturvaline ja räämas. Samuti koguti tähelepanekuid ja soovitusi oma ala ekspertidelt. Täpsema ülevaate ja järeldused mõlema kohtumise osas saab lugeda SIIT.
Lahenduste arutelu
Jätkasime 2022. aasta alguses aruteludega, et välja töötada konkreetsemaid lahendusi. Muuhulgas arutati Nehatu koolimaja varemete taaskasutamise võimalusi ning Narva mnt-lt tuleva müra ja saaste vähendamiseks pakuti roheseina/-barjääri rajamist. Toodi välja õpperadade idee, mis näeks ette infotahvlite paigaldamist kohaliku looduse ja ajaloo kohta. Ühiselt oldi nõus, et ala linnaloodus peab võimalikult palju säilima, andes samas võimaluse elanikel seal mugavalt viibida. Täpsema ülevaate ja järeldused ideedest saab lugeda SIIT.
Kogukonna üritused
Projekti jooksul oleme Vormsi rohealal viinud läbi hulganisti kogukondlikke üritusi, et suurendada kohalike teadlikkust ajaloo ja looduse kohta. Nii on näiteks toimunud 2022. aasta aprillis õunapuude hoolduslõikuse töötuba ja mängulises formaadis prügi koristamise talgud. Sama aasta septembris katsetasime varasemalt väljapakutud õpperaja ideed ning korraldasime Vormsi rohealal juhendatud jalutuskäigu, mis osutus väga menukaks. Järgnevatel aastatel toimus veel ka teisi ekskursioone ning koostöös kohaliku vabaühenduse MTÜ-ga Rohelinn on toimunud terve seeria kaasavaid koristustalguid.
Uuringud ja küsitlus
Selleks, et paremini mõista Vormsi roheala hetkeolukorda ja elanike hinnanguid on 2022. aasta jooksul viidud läbi mitmeid uuringuid. Nende seas on analüüsitud raskemetallide sisaldust mullas ja viljapuudes, koostöös Botaanikaaiaga kaardistatud kõik väärtuslikud rohttaimed, puud ja põõsad ning hüdrogeoloogilise analüüsi kaudu uuritud hooajalise liigniiske ala olukorda. Lisaks viidi elanike seas läbi küsitlus, et paremini mõista Tallinna rohealade olulisust ning Vormsi roheala kasutust. Kõikide uuringutega saate tutvuda projekti kodulehel SIIN.Eelprojekti ehk Vormsi roheala eskiis
Toimus arutelu, kaardistuste ja uuringute põhjal pandi kokku põhjalik lähteülesanne, mille alusel koostas 2023. aastal “NÜÜD arhitektid” büroo Vormsi roheala eskiisi ehk eelprojekti.
Eskiisiga on kavandatud võimalikult looduslähedane ja väheste ruumisekkumistega lahendus. Peamised liikumissuunad on planeeritud laudteedena ning ülejäänud looklevate sõelmeteedena. Hariduslikku eesmärki täidavad õpperajad, mis tutvustavad koha ajalugu ja linnaloodust. Endise Nehatu koolihoone varemed võetud kasutusse väligaleriina ja -õppeklassina. Olemasolevat haljastust säilitatakse võimalikult suures mahus, kuid väärtuslike puude-põõsaste ja viljapuuaia paremate kasvutingimuste tagamiseks on vajalik hooldusraie. Eelprojektiga saab lähemalt tutvuda projekti kodulehel.
Tutvustasime eskiisi 2023. aasta kevadel avaliku väljapanekuna Vormsi rohealal ning viisime läbi mais jalutuskäigu, et avaliku aruteluna koguda tagasisidet. Arutelu jooksul kõlanud küsimused ja ettepanekud koos tagasisidega saab lugeda siit.
Tööprojekt Vormsi roheala elluviimiseks
Eskiisi põhjal koostati 2024. aasta kevadeks Vormsi roheala tööprojekt (töö teostaja Infragate Eesti AS), kus detailsemalt töötati läbi väikevormide konstruktsioonid, haljastuse lahendus ja õpperaja infostendide kujundused. Samuti saime lisada tööprojekti kaks täiendavat jalakäijate ülekäiku, et rohealale jõudmine üle Läänemere tn ja Narva mnt. oleks turvalisem.
Tööprojektiga ja õpperaja kujundustega saab tutvuda SIIT.
Tolmeldajasõbralik käsnapeenar ja taimekastid
Looduspõhise lahendusena katsetati Vormsi rohealal uut lähenemist haljastuse loomisel. Inspireerituna Rotterdami näidetest rajati 2024. aasta juunis tolmeldajasõbralik käsnapeenar, mis pakub silmailu, aga ka olulist tuge tolmeldajatele ja aitab sademeveel looduslähedaselt imenduda.
Lisaks paigaldati Lasnamäele GoGreenRoutes projekti raames ka 24 suurt taimekasti, mis toetavad kliimakindlate linnade loomist. Kastid võimaldasid lisada haljastust kohtadesse, kus maapinda istutamine ei ole teostatav.
Rohekastid ilutsevad mitmes erikohas, nende seas Lindakivi ja Vikerlase keskuste ees; Mustakivi lasteaia territooriumil; lisaks veel Lasnamäe, Pae, Kivila, Virbi, Pinna, Punane, Valge, Paekaare, Paepargi, Kärberi ja Pallasti tänavatel. Taimekastidest saab lähemalt lugeda siin.
Mis saab edasi?
Vormsi roheala projekt on ambitsioonikas. Kuigi eesmärk on säilitada olemasolev linnaloodus ja teha võimalikult vähe ruumisekkumisi, ei piirduta vaid ala heakorrastamisega. Soovime luua kaasaegse ja kvaliteetse puhkeala. Kõik väikevormid - õpperaja materjalid ja muud elemendid on spetsiaalselt Vormsi roheala jaoks hoolikalt valitud. Vormsi roheala muutmiseks heakorrastamata olekust kvaliteetseks looduslikuks puhkealaks on hinnatud 1 000 000 eurot.
Kuigi algselt nähti projekti elluviimist etapiviisilisena alates 2024 aastast, otsustati lahendada ala terviklikult. Projekti elluviimiseks on Vormsi roheala tööprojekt üle antud Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti (KEKO) vastutusvaldkonda. Hetkel on täpsem projekti elluviimise aeg lahtine ning sõltub linnaeelarve võimalustest.
Tallinna linna ning kohalike elanike ja asutuste koostöös on projekti “GoGeeenRoutes” jooksul antud märkimisväärne panus, et luua Vormsi rohealast kvaliteetne linnalooduslik puhkeala. Loodame, et saame pigem varem, kui hiljem nautida meie ühise töö vilju!