Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Kaardikogu

Tallinna Linnaarhiivi kaardikogu on Tallinna  Linnavalitsuse allasutuste (aastatest 1877-1917  Tallinna Ehitus- ja Teedekomisjon, Puiesteede komisjon, Maamõõdu osakond jm., 1917. aastast Ehitusosakond  ja majandusosakond), Nõmme alevi ja linnavalitsuse, aga osaliselt  juba ka Tallinna rae tegevuse käigus loodud ja saadud plaanide ja kaartide ja nendega seotud muude dokumentide kollektsioon, mis sisaldab umbes 5000 säilikut.

Vanimad Tallinna linna ja linnasarase plaanid pärinevad 1680. aastatest. Osalt on tegemist originaalplaanidega, osaliselt koopiatega Rootsi sõjaarhiivist ja mujalt. Tallinna kindlustuste plaanid algavad 1634. aastast ja on peamiselt koopiad Rootsi sõjaarhiivist. Omandiõigusega seotud krundiplaanide seeria  ulatub 1750. aastatest kuni 1870. aastateni. Sellele lisandub, ilmselt endisest majandusosakonnast pärinev väga detailne linna rendikruntide seeria aastatest 1880 kuni 1940. Üksikute Tallinna linnaosade, sealhulgas endise Nõmme alevi ja linna ning nende üksikute piirkondade ja tänavate plaane leidub alates 19. sajandi algusest kuni umbes 1940. aastani. Tallinna linna ümbruse plaanid ja kaardid hõlmavad peamiselt endisi linna mõisaid: Väo, Rae, Kautjala, Koitjärve, Haabersti, Mõigu (Toomkiriku mõis), Kurna, Lehmja jt. millest vanimad linnamõisate plaanid pärinevad  17. sajandi lõpust. Hoonete ja ehitiste plaanid ja joonised on peamiselt mitmesuguste avalike hoonete omad: koolid,  kirikud, vaestemajad, mitmesugused linnamajad, linnamüüri tornid jms.  Eramajade projekte leidub juhuslikult  ja need ulatuvad põhiliselt rae kui linnavalitsusorgani tegutsemisaja lõpuni 1877. aastal.

Tallinna hoonete,  sealhulgas nüüd ka muinsuskaitse all olevate hoonete ja Tallinna vanalinna hoonete  ehitus- ja ümberehitusprojektid  1877. aastast alates asuvad peamiselt Tallinna Linnaplaneerimise Ameti käsutuses.

Kaardikoguga saab tutvuda Rahvusarhiivi Kaartide Infosüsteemis www.ra.ee/kaardid , Tallinna Linnaarhiivi kaardid leiad lingilt

http://www.ra.ee/kaardid/index.php/et/map/searchAdvanced?archive=TLA&vmode=grid&q=1 .

Viimati muudetud 23.06.2022