Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Mesikäppade ja Tähelaste projekt "Kliimamuutused"

Mesikäpad (koolieelikud, 6-7a) ja Tähelapsed (sobitusrühm, 3-7a) uurisid koos, mida tähendavad kliimamuutused.

Projekt "Kliimamuutused" kestis kaks nädalat ning selle raames said Mesikäppade ja Tähelaste rühmade lapsed teada huvitavat infot kliimamuutustest. 

Projekti raames tähistati ka erinevaid Rohelise kalendri tähtpäevi - mütsi päeva (15.01),  lumepäeva (16.01) ning  ülemaailmset lumememmepäeva (18.01). Lapsed said mütsi päeva päeva tähistada nii, et igaühel oli võimalus tulla lasteaeda oma lemmiku või lõbusa mütsiga. 

Lumepäeva ja lumemmepäeva raames ehitati koos lumeskulptuure - maakera ja jääkaru.  Lapsed tahtsid oma skulptuuriga näidata ja rohkem tähelepanu pöörata sellisele probleemile nagu kliima soojenemine. Lapsed teavad, et kui me midagi ette ei võta, siis jäävad jääkarud koduta. Praegu ei jää neil midagi muud üle kui vaadata, kuidas meie planeet sulab. Sellel päeval olid lapsed õues 2,5 tundi ja tänu sellele säästeti energiat ja anti oma väike panus planeedi päästmiseks.

Hommikuringides kasutati Mondo maailmakooli loodud õppematerjali "Amanda ja maailm". Näiteks loeti  juttu "Amanda, keskkond ja kliimamuutused", uuriti selle loo illustatsioone ning arutleti kuuldu üle.

Veel räägiti hommikuringis sellest, et maakera temperatuur on tõusmas. Koos vaadati õppevideosid "Maakeral on palavik" ja "Tavalised kahtlusalused". Lapsed teavad, et kliimamuutused on maa soojenemine. Mida rohkem erinevaid heitgaase õhku inimtegevuse tagajärjel satub, seda soojemaks läheb maa (kasvuhoonnegaasid). Lapsed arvasid, et nemad saavad tarbida vähem elektrit (toast lahkudes kustutavad tule), taaskasutada asju ja sorteerida prügi.

Lapsed said teada, et Maad ümbritseb atmosfäär, mis koosneb gaasidest. Koos loodi koos kasvuhoone plakati ning arutleti, mis tunne võiks olla kuumas kasvuhoones viibides, milline võiks olla enesetunne palaviku korral, kui on veel paks tekk peal ning mida lapsed arvavad, kuidas Maa ennast selles kasvuhoones tunneb.

Lapsed omandasid uusi teadmisi Arktika jääde ja jääkarude kohta. Kuna kliimamuutuste üheks otseseks komponendiks on inimtegevused, siis saame ka  meie ise igapäevaseid tarbimisharjumusi muutes jääkarusid aidata. Selle teema raames said lapsed teaduskeskuses teha katset jää ja vee sulamisest ning arutleda, mida tunnevad selles olukorras jääkarud.

Lastel toimus ka kliimakonverents. Lapsed said mõelda erinevatele küsimustele ja tegevustele, kuidas nemad saavad tarbimist vähendada, selleks, et  planeeti aidata ja „terveks ravida“. Lapsed said mõõta oma süsinikujalajälge, mis näitas neile, kui palju kasvuhoonegaase tegevustega tekitatakse ja õhku paisatakse.

27.01 tähistati ka šokolaadikookide päeva,  mille raames lapsed õppisid kuidas teha magusat koogikest ilma elektrita - valmistati käsitsi šokolaadikomme. 

Kahe nädala jooksul jälgiti, kuidas projekti algul ehitatud lumeskulptuurid õues sulavad ja mis võib maakeraga päriselt juhtuda kliimamuutuste tõttu.  Lastel oli võimalus mõista, mida võivad tunda sellises olukorras kõik planeedil Maa elavad elusorganismid ja anda enda poolne panus oma ökoloogilise jalajälje vähendamiseks.

Vaata pilte siit