Detailplaneeringu algatamine
Detailplaneering on lähiaastate maakasutuse ja ehitustegevuse aluseks. Sellega määratakse krundi piirid, sihtotstarbed, ehitusõigus, hoone arhitektuursed tingimused, liikluskorraldus, tehnovõrkude asukohad, haljastuse põhimõtted jm.
Detailplaneeringu koostamine on kohustuslik linnades, alevites, alevikes ning nendega piirnevas avalikus veekogus ehitusloakohustusliku:
1) hoone püstitamiseks;
2) olemasoleva hoone laiendamiseks üle 33 protsendi selle esialgu kavandatud mahust;
3) olulise avaliku huviga rajatise, näiteks staadioni, golfiväljaku, laululava, motoringraja või muu olulise avaliku huviga rajatise püstitamiseks;
4) olulise ruumilise mõjuga ehitise ehitamiseks, kui olulise ruumilise mõjuga ehitise asukoht on valitud üldplaneeringuga.
Ehitusloa kohustusega hooned ja tegevused on kirjeldatud ehitusseadustiku lisas 1.
Kohaliku omavalitsuse üksus võib lubada detailplaneeringu koostamise kohustuse korral detailplaneeringut koostamata püstitada või laiendada projekteerimistingimuste alusel olemasoleva hoonestuse vahele jäävale kinnisasjale ühe hoone ja seda teenindavad rajatised, kui:
1) ehitis sobitub mahuliselt ja otstarbelt piirkonna väljakujunenud keskkonda, arvestades sealhulgas piirkonna hoonestuslaadi;
2) üldplaneeringus on määratud vastava ala üldised kasutus- ja ehitustingimused, sealhulgas projekteerimistingimuste andmise aluseks olevad tingimused, ning ehitise püstitamine või laiendamine ei ole vastuolus ka üldplaneeringus määratud muude tingimustega.
Soovitav on Tallinna Linnaplaneerimise Ameti vastava linnaosa arhitektiga taotluse valimise (projekteerimistingimused või detailplaneering) osas enne taotluse esitamist konsulteerida.
Enne detailplaneeringu algatamise ettepaneku esitamist tutvu konkreetset piirkonda puudutava üldplaneeringu kaartide ja seletuskirjaga. Seejuures kehtib hilisem planeering: Tallinna üldplaneering ei kehti alal, kus on kehtestatud hilisem linnaosa üldplaneering. Tallinna üldplaneeringu, linnaosade üldplaneeringud ja teemaplaneeringud leiad ruumiloome kompetentsikeskuse veebilehelt.
Detailplaneeringu algatamise ettepanekule tuleb lisada eskiislahendus, seletuskiri ja planeeringulahenduse illustratsioon. Vaata täpsemaid juhendmaterjale Tallinna Linnaplaneerimise Ameti veebilehelt.
Millest alustada
Logi sisse Tallinna planeeringute registrisse ja esita ettepanek elektrooniliselt.
Lisa sellele eskiislahendus koos seletuskirjaga ja vähemalt üks planeeringulahenduse illustratsioon (nt makett, kolmemõõtmelised vaated, tänavaseina laotised või fotomontaaž).
Vaata täpseid vormistusnõudeid juhendist.
Isikutuvastus
Detailplaneeringu algatamise ettepaneku võib esitada igaüks, kuid selle peab olema allkirjastanud ka maa omanik või tuleb sellele lisada notari tõestatud volikiri.
Tulemus
Linnaplaneerimise amet edastab algatamisettepaneku koos lisadega arvamuse avaldamiseks linna- ja riigiasutustele, vajadusel ka muudele isikutele. Amet analüüsib ja hindab saadud arvamusi ning eskiislahendust ühe kuu jooksul ning teavitab taotlejat ettepaneku menetlusse võtmisest.
Millest alustada
Erandjuhul, kui elektrooniliste registrite kaudu dokumentide esitamine ei ole võimalik, esitatakse dokumendid digi- või paberkandjal detailplaneeringute teenistusele. Paberkandjal esitamine on lubatud kui digikandjal esitamine ei ole võimalik. Info: [email protected]
Vaata täpseid vormistusnõudeid juhendist.
Isikutuvastus
Detailplaneeringu algatamise ettepaneku võib esitada igaüks, kuid selle peab olema allkirjastanud ka maa omanik või tuleb sellele lisada maaomaniku volikiri, mis on notari tõestatud.
Tulemus
Linnaplaneerimise amet edastab algatamisettepaneku koos lisadega arvamuse avaldamiseks linna- ja riigiasutustele, vajadusel ka muudele isikutele. Amet analüüsib ja hindab saadud arvamusi ning eskiislahendust ühe kuu jooksul ning teavitab taotlejat ettepaneku menetlusse võtmisest.