Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

MUINSUSKAITSJA CAROLIN PIHLAP: Vanalinnas vajavad majadest rohkem hoolt ja hoidmist inimesed

“Ärge kartke tulla küsima, siit saab väga head nõu,” kutsub Tallinna muinsuskaitse uus juht Carolin Pihlap muinsuste omanikke abi saama. Muinsuskaitset saadab kohati pisut karmivõitu kuvand, Pihlapi sõnul pole aga ühtegi taolist olukorda, millest poleks võimalik leida väljapääsu: “Restaureerimine ise ei ole keerukas. Kõige keerulisemad on alati inimsuhted. Kui inimsuhteid hoida, küll me leiame siis ka keerulistele muredele lahenduse.”

Kustkohast see piir siis jookseb: kui palju mingit vana detaili peaks alles olema, et peaks taastama, mitte uut panema?

Tänapäeval on muidugi kõike taastada võimalik. Muidugi siis, kui on piiramatult ressurssi. Aga siin tulebki jälle küsimus otstarbekusest, sest omaniku ressurss on ikkagi piiratud. See ei tähenda muidugi suhtumist, et oh, mul raha ei ole, paneme midagi uut ja plastikust. See ei tule kõne alla. Aga mõne asja puhul tuleb raske südamega vahel teha ka otsus, et selle või teise detaili restaureerimine pole enam mõistlik ja see tuleb asendada kvaliteetse uuega. Nii et see on jah kunst: kompromisside leidmise kunst.

Restaureerimine ise ei ole keerukas. Kõige keerulisemad on alati inimsuhted. Kui inimsuhteid hoida, küll me leiame siis ka keerulistele restaureerimisprobleemidele lahenduse.

Ärge kartke ka meiega vaielda. Ütlesin seda alati ka riigiametis. Kõige paremini kaalutletud otsuse saad teha siis, kui sul on kõik aspektid teada.

....jätkub artiklis: https://pealinn.ee/2023/05/29/muinsuskaitsja-carolin-pihlap-vanalinnas-vajavad-majadest-rohkem-hoolt-ja-hoidmist-inimesed/ (autor Virkko Lepassalu, foto Aleksandr Gužov)