Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Eluruumid linnalt

Eluruumid linnalt

Tallinna linna munitsipaal- ja sotsiaaleluruumides kehtivad alates 1. oktoobrist 2024 uued üldtingimused

Munitsipaaleluruumi üürilepingu üldtingimusi rakendatakse linna eluruumide kehtivatele üürilepingutele alates 1. oktoobrist 2024. Tingimustega saab tutvuda siin: Tallinna eluruumide üürilepingute üldtingimused

Olulisemad muudatused võrreldes seniste tingimustega:

  • Üürileping sõlmitakse kuni kolmeks aastaks (erandiks on omandireformi subjektid, kelle leping kehtib kuni viis aastat).
  • Linna eluruumi ei tohi registreerida juriidilise isiku aadressina, kuna see on mõeldud üksnes eluruumiks. Reegli rikkumine võib viia üürilepingu erakorralise ülesütlemiseni ilma etteteatamiseta.
  • Linn võib lepingu erakorraliselt lõpetada, kui kahe kuu üür ja kõrvalkulud on tasumata ning üürnik on varasemalt kahel korral oma kohustusi täitnud hilinemisega.

Sotsiaalmaja

  • Kui omandireformi subjekt ei kasuta linna eluruumi alalise elukohana, on linnal õigus leping üles öelda.
  • Viivise määr väheneb seniselt 0,15%-lt 0,05%-le päevas.
  • Üürileandja võib üürniku lepingurikkumise korral nõuda leppetrahvi.
  • Üürilepingu õigusi ja kohustusi ei ole lubatud üle anda kolmandatele isikutele, sh pereliikmetele.
  • Üür tasutakse eelneva kalendrikuu eest vastavalt esitatud arvele.
  • Üürniku surma korral leping lõpeb ja eluruum tuleb vabastada, kui pereliikmel puudub õigus munitsipaaleluruumi saada.
  • Kui üürniku maksetest ei piisa võlgnevuse kustutamiseks, siis kaetakse arved vastavalt nende esitamise järjekorras, alustades arvest, mille maksetähtajast on möödunud kõige rohkem päevi. 
  • Üüri võib tõsta üks kord aastas.


Eluruum antakse üürile:

  • sotsiaalabi vajavale linlasele, kelle abivajaduse on eelnevalt hinnanud linnaosa sotsiaalhoolekandeosakond;
  • linnale vajalikele töötajatele (sh õpetajad, hooldustöötajad, kultuuritöötajad, päästeametnikud, politseinikud);
  • ajutiseks elamiseks neile inimestele, kelle eluruum on erakorralise juhtumi tõttu muutunud elamiskõlbmatuks.

Linnalt saadav eluruum on ajutine toetusmeede, mis pakub tuge raskuses olevale linlasele ja tema perele teatud perioodiks.

Jätkuvalt on linna eluruumi kasutamine tagatud sundüürnikele, kui üürilepingu tingimused on täidetud. Sundüürnikega pikendatakse lepinguid viieaastaste tsüklitena, kui nad ei ole kaotanud omandireformi subjekti staatust ja üürilepingu tingimused on täidetud.

Sotsiaaleluruum on osa linna pakutavast sotsiaalteenusest. Eluruumi saab kasutusse abivajav linlane, kes ei saa sotsiaalmajanduslikust olukorrast või puudest tingituna ise omale elamispinda tagada. Sotsiaaleluruume antakse kasutada maksimaalselt kolmeks aastaks, pärast mida viiakse läbi uus abivajaduse hindamine.

Abivajaduse hindamise käigus vestleb linnaosa sotsiaalhoolekande osakonna sotsiaaltöötaja inimesega erinevatel igapäevast toimetulekut puudutavatel teemadel, et selgitada välja, millised on inimese mured ja takistused, mis segavad tema iseseisvat toimetulekut.


Loe lisaks: https://www.tallinn.ee/et/tallinna-linna-eluruumide-kasutusse-andmine-alates-1-maist-2024
 

 

Sotsiaalmaja

Üürilepingute muutmine, lõpetamine

Siit leiad avalduste vormid linnaga üürilepingu muutmiseks või lõpetamiseks. 

Juba sõlmitud üürilepingud kehtivad tähtaja lõpuni. Enne 30. aprilli 2026 lõppevat üürilepingut saab pikendada, kui esinevad samad alused, mis eluruumi kasutusse andmisel. Inimesel tuleb lepingu pikendamiseks teha avaldus Tallinna Linnavaraametile.
Alates 1. maist 2026 lõppevate üürilepingutega rakendatakse eluruumi kasutusse andmisel juba uut Tallinna eluruumi kasutusse andmise korda ehk üürilepingu pikendamist senistel alustel ei toimu.
Pärast seda kuupäeva lõppevate lepingute puhul saab eluruumi kasutusse anda juhul, kui eluruumi tagamise teenuse vajadus on tervikliku abivajaduse hindamise käigus tuvastatud või kui eluruum antakse kasutusse linnavalitsuse erikordade alusel ehk linnale vajalikele töötajatele.
Linnale vajalike töötajate jaoks eluruumi kasutusse andmise ja lepingute pikendamise kord hetkel ei muutu, sest nende eluruumi kasutamist reguleerivad Tallinna Linnavalitsuse määrused, mis kehtivad senises korras edasi. Alates 2027. aastast tuleb aga esitada eluruumi üürilepingu pikendamise avaldused Tallinna Linnavaraametile.

 

Tallinna teine elamuehitusprogramm 

Tallinna teise elamuehitusprogrammiga ehitatud elamispinnad on mõeldud linna hallatavate kultuuriasutuste töötajatele, õpetajatele, doktorantidele, bussi-, trammi- ja trollijuhtidele, päästjatele ja politseinikele ning arstidele ja õdedele. Taotlemise info ja tingimused leiad teenuste veebilehtedelt. 

Arstide ja odede maja

 
Vaata ka: Munitsipaal- ja sotsiaalmajades asuvate eluruumide üüri suuruse kinnitamine

Viimati muudetud 09.10.2024