Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Erik XIV (1560-1568), Rootsi kuningas

Erik XIV (1560-1568), Rootsi kuningas

Sündmus: 6. juuni 1561 andis Tallinn end Rootsi kuninga Erik XIV kaitse alla ja Tallinnast sai uue administratiivse üksuse, Eestimaa kubermangu keskus.

Tallinnas on säilinud üks vanimaid Rootsi reformitud riigivappe. 1561.aasta jaanipäeval vallutas Klas Kristersson Hom Tallinna lossi. Selle sündmuse jäädvustamiseks laskis Horn tellida kivitahvli, millel on Rootsi riigivapp ja selle all tema enda vapp. 11933-1940 Tartu Ülikoolis töötanud kunstiajaloo professor Sten Karling on osutanud, et Rootsi riigivapiga kivi kujundati kooskõlas uute vapireeglitega, mis hakkasid Rootsis kehtima seoses Erik XIV kroonimisega. Kroonimine toimus samal aastal, kui Eestimaa sai Rootsi alaks. Riigivapp oma nelja välja ja vapisüdames asetseva Vasade vapilt pärit viljavihuga on sama kui Gustav Vasa piiblis aastal 1541. Seevastu kroon ilmus vapi kohale esmakordselt, kui Erik XIV 1561. aastal suure hiilguse ja toredusega kuningaks krooniti. Kivitahvlit võib näha Tallinna Meremuuseumi õuel Paksu Margareeta juures.

Paigad:

  • Kiek in de Kök
  • Rannavärava mägi

Kiek in de Kök rajati oma esialgsel kujul aastatel 1473-1483 ja ta oli läänemeremaade võimsaim kaitsetorn. Tomil on olnud palju nimesid: „Kyek in de Kaeken", „Kik (Kyk) in de Kok", „Kiek in die Küehe"; „Kiekenbeek", „Pulffer-Thurm Gieeken Köek". 1696.a. esines esimest korda ka tänapäeval kasutuselolev nimevariant Kiek in de Kök, mis alamsaksa keeles tähendab „vaata kööki". Sellest 36-37 meetri kõrgusest ehitisest võis ehk tõepoolest läbi avarate, alt laienevate mantelkorstnate vaadata lähedal asetsenud majade köökidesse. Kiek in de Kök oli üheks Tallinna linnamüüri 46 kaitsetomist.

Skoone bastion

Skoone bastioni (ajaloolise nimega Skåne) projekteeris 1683. aastal Rootsi kuningriigi kindralkuberner ja peafortifikaator Erik Dahlberg. Muldkindlustus valmis 1704. aastal. Pärast linna alistumist Vene vägedele kuus aastat hiljem täiendati bastioni sõjalisel otstarbel veel ligi sajandi jooksul.

XIX sajandi teisel poolel muutus Rannavärava mägi linlaste ajaveetmiskohaks. Avalikuks pargiks muudeti Skoone bastion juba 1873. 1930. aastate alguses ehitati valmis Rannamäe tee ja lõigati Skoone bastion vanalinna küljest lahti.

Viimati muudetud 21.02.2024