Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Särgava külalistemaja

Särgava külalistemaja

Särgava külalistemaja, legendaarse šokolaadivabriku KaWe suuromaniku K. Wellneri kunagine suveresidents asub Pirita-Kosel, Särgava allee 4.
Romantilise villa õdusad ruumid sobivad pidulikeks lõuna- ja õhtusöökideks, nõupidamisteks ja koolitusteks.
Särgava külalistemaja Foto Tiina Erik 0Q4A3608 web.jpg

soogisaal.jpg

puhketuba_poiki.jpg

VILLA
Särgava külalistemaja villa ruumikas söögitoas on suur laud, mis sobib nii pidulikeks lõuna- ja õhtusöökideks kui ka nõupidamisteks. Laua ääres on kohti 26 inimesele.
Püstijalavastuvõtuks mahub villasse kuni 50 inimest.
Toitlustamiseks on vajalik tellida cateringfirma. Kohapeal saab soovi korral kasutada toidunõusid ja joogiklaase.

Tehnilistest vahenditest on võimalik kasutada erinevate ürituste tarbeks dataprojektorit, ekraani ja pabertahvlit ning öökulli. Kõrval asuvas kaminasaalis on muusikakeskus ja teler. Hoonetes on tasuta WiFi ühendus.

fuajee_vaiksem.jpg

puhketuba_2_vaiksem.jpg

SAUNAKOMPLEKS
Külalistemaja juurde kuulub eraldiasuv saunakompleks. Selle kaminaruumi mahub kuni 25 inimest ja laua äärdes on kohti kuni 13 inimesele. Ruumis on suur nurgadiivan, muusikakeskus, teler ning väike kööginurk. Sauna ruumikas leiliruumis on puuküttega keris, saunalavale mahub korraga kuni 9 inimest. Peale leilivõtmist saab nautida sooja veega sisebasseini. 

Särgava

Särgava

Külalistemaja romantilises õunaaias saab korraldada meeleolukaid suvepäevi jt vabaõhuüritusi. Ürituse korraldajal tuleb rentida vajalik aiamööbel, peotelk, välitualetid jm varustus korraldaja valitud tarnijalt.

Särgava külalistemaja aed

Särgava külalistemaja aed

Ürituste läbiviimiseks Särgava külalistemajas palume kooskõlastada e-postil [email protected] ürituse üksikasjad ja saata tellija andmed.
  • Ürituse andmed:

- toimumise aeg (alguse ja lõpu kellaaeg ning korraldajatele vajalik ettevalmistus- ja koristusaeg);
- formaat;
- osalejate arv;
- toitlustaja, esinejad jt üritusel kaasatud teenusepakkujad.

  • Tellija andmed:

- asutuse juriidiline nimi /eraisiku nimi;
- asutuse reg nr/ eraisiku isikukood;
- e-posti aadress, millele Tallinna Linnakantselei edastab e-arve;
- vastutava isiku nimi ja kontaktandmed.

Küsimuste korral võtke palun ühendust telefonil  523 9719, perenaine Enely-Triin Padam.

Arve peab olema tasutud enne ürituse toimumist. Tellitud üüriaja ületamisel saadab Linnakantselei tellijale lisaarve vastavalt tegelikule üüriajale.
Kui tellija ja arve tasuja ei ole sama organisatsioon/isik, on vajalik ka maksja garantiikiri üüri tasumise kohta.
Taotlus  koos vajalike andmetega palume saata hiljemalt 2 nädalat enne soovitud ürituse algust. 

Särgava külalistemaja külastamine

Tule vaata, kus on filmitud telesarja „Tuulepealne maa“ ja filmi „Seenelkäik“ stseenid ning kus jätkuvalt tegutseb "Kättemaksukontor"!
Särgava külalistemaja külastamiseks palume ette tellida rühmaekskursioon (min 10 inimest) e-postil [email protected] vähemalt 14 päeva enne soovitud aega. Ekskursioonide eest tasumine toimub arve alusel pangaülekandega, vt hinnakirja.

Hinnakiri
Nimetus M/Ü Hind
KM-ta
Lõpphind
Särgava külalistemaja I korruse üür (E–N) tund 40,98 50,00
Särgava külalistemaja I korruse üür (R–P) tund 57,38 70,00
Särgava külalistemaja II korruse üür ürituse abiruumidena kord 90,16 110,00
Särgava külalistemaja II ja III korruse üür ürituse abiruumidena kord 114,75 140,00
Särgava külalistemaja III korruse üür ürituse abiruumidena kord 57,38 70,00
Särgava külalistemaja 0 korruse üür (E–N) tund 20,49 25,00
Särgava külalistemaja 0 korruse üür (R–P) tund 28,69 35,00
Särgava külalistemaja saunakompleksi üür (E–N)  tund 32,79 40,00
Särgava külalistemaja saunakompleksi üür (R–P)  tund 49,18 60,00
Särgava külalistemaja pargi üür (E–N) tund 28,69 35,00
Särgava külalistemaja pargi üür (R–P) tund 32,79 40,00
Särgava külalistemaja kogu kompleksi üür
(E–N 9–24)
päev 655,74 800,00
Särgava külalistemaja kogu kompleksi üür
(R–P 9–24)
päev 1065,57 1300,00
Särgavas külalistemajas ööbimine kuni 12 inimesele (kogu kompleksi üürimisel) kord 245,90 300,00
KÜLASTUSPILETITE  HININAD      
Särgava külalistemaja täispilet ettetellitud rühmakülastuseks tk 6,56 8,00
Särgava külalistemaja sooduspilet ettetellitud rühmakülastuseks
(õpilane, üliõpilane, pensionär, puudega inimene)
tk 2,46 3,00
Särgava külalistemaja erikülastuspilet ettetellitud külastuseks tk 8,20 10,00
Särgava külalistemaja erikülastuse sooduspilet külastuseks
(õpilane, üliõpilane, pensionär, puudega inimene)
tk 6,56 8,00
Maja lugu

Wellneri suveresidents

​Legendaarse šokolaadivabriku KaWe suuromanik Nikolai (Kolla) Wellner ehitas endale uhke suveresidentsi Kose-Kallastele, tänase nimega Pirita-Kosele 1928-1932. Kinnistu tollasel Kuuskede alleel ostis Kolla Wellneri abikaasa Anna 1928. aastal ühelt advokaadilt, kes sinna endale suveresidentsi oli plaaninud rajada. Juugendstiilis hoone arhitekt ei ole teada, sest sel ajal ei olnud veel ehitusprojektide ametiasutustes kinnitamise nõuet. (Särgava allee nimi anti Kuuskede alleele samal tänaval elanud kirjaniku Ernst Peterson Särgava mälestuseks peale tema surma 1958. aastal.)

Kolla Wellneri (1889-1961) kõrval olid AS KaWe suuromanikeks tema vend Karl (1894-1984) ja väiksema osalusega nende abikaasad Anna ja Olga. Sangaste vallas sündinud ja Tartus gümnaasiumi lõpetanud vennad  Kolla ja Karl asutasid šokolaadi- ja kompvekivabriku Kawe 1920. aastal Tallinnas. AS KaWe nime kandis vabrik alates 1937. aastast. Ettevõtte nimi tuletati kahe venna initsiaalidest K ja W, mis väljaöelduna kõlasidki KAA-WEE. 1939. aastal tõusid vennad Wellnerid miljonäride hulka. -  Miljonärideks nimetati sel ajal  isikuid, kelle  aastatulu ületas miljon senti ehk 10 000 krooni.

Kolla Wellnerile ei olnud Kawe sugugi mitte esimene ega ainus ettevõte. Juba 1913. aastal oli ta Peterburis asutanud šokolaadivabriku Renommée, mis nõukogude võimu alguses 1918 võõrandati. Kawe sõsarettevõttena rajas Kolla 1936. aastal trükikoja ja siirupitehase Virumaal, mille  tehnilise direktorina ta ise tegutses. Lisaks asutas ta Harjumaale hõberebasekasvatuse. See registreeriti paar aastat hiljem kooperatiivühinguna "Raku", mis sai nime oma algse asukoha järgi Rakko talus Pirita-Kosel. Hiljem koliti karusloomakasvatus Liiva – Raudalu piirkonda Nõmmel.  Nii nagu kogu Wellnerite ülejäänud vara, natsionaliseeriti nõukogude okpuatsiooni alguses 1940. aastal ka karusloomakasvatus. Sellest moodustati Raku sovhoos, mis jätkas tegevust kuni nõukaaja lõpuni.

1940-1941 AS KaWe natsionaliseeriti ja ühendati mitme väiksema kondiitritööstusega. KaWe omanikel õnnestus 1941. aasta juuniküüditamisest pääseda, kuna Kolla ja Karl Wellner varjasid end ning töötasid valenimede all seebivabrikus.  
Järgnenud saksa okupatsioooni ajal 1941–1944 said Wellnerid Kawe küll tagasi, kuid septembris 1944 põgenesid vennad koos peredega uue Nõukogude okupatsiooni eest Rootsi.


1990. aastate omandireformi käigus ei saanud Karl Wellneri poeg Gert perekonna suveresidentsi tagasi, sest majale oli võetud hüpoteeklaen ning Kolla Wellner oli teinud testamendi kauge sugulase nimele, kel polnud pärijaid.
sargava_kulalistemaja_-_vellnerid.jpg Natsionaliseeritud suveresidents

Nõukogude okupatsiooni naastes Wellnerite suveresidents natsionaliseeriti. 1947 anti kinnistu üle ENSV Ülemnõukogu Presiidiumile (Eesti nõukaaegne juhtorgan) ilmselt külaliste majutamiseks. 1961 sai presiidiumi esimeheks akadeemik, põllumajandusteadlane ja sordiaretaja Johan Eichfeld, kes tegeles residentsi aias priimulasortide aretamisega. Aeda valvas miilits, kes aitas akadeemikut raskemate aiatöödega. Kastmiseks oli aeda ehitatud kastmissüsteem, mille veetorud ja peenarde vahesid sillutanud paekiviplaadid leiti maa seest hilisemate kaevetööde käigus.

Vahepeal hoone omanikuks saanud ENSV Ministrite Nõukogu andis kompleksi 1967 Tallinna linnale, mis omakorda andis residentsi hotellimajandusega tegelenud asutuste kasutusse. Peale Eesti iseseisvumist anti kogu Särgava allee 4 kompleks – peamaja, komandandi elamu, saun ja vahimaja – Tallinna linna munitsipaalettevõttele.

Särgava külalistemaja tänapäev

1996. aastal läks Särgava allee 4 kinnistu üle Tallinna Linnakantseleile. Järgnenud aastatel tehti Särgava külalistemajas kapitaalremont ja taastati hoovis olnud purskkaev. Krundil asunud väike püramiidsaun asendati kaasaegse saunamajaga.
2007 tehti remont residentsi esimesel korrusel. Uue sisekujunduse autoriks oli sisearhitekt Sirje Valdek, kes soovis hoonesse tagasi tuua 1930. aastate alguse hõngu tänapäevases vormis. Saunale ehitati lisaks aastaringne sisebassein (algselt oli tegu välibasseiniga).


Särgava külalistemaja on tänaseni üks Tallinna Linnakantselei neljast esindushoonest, kus on vastu võetud nimekaid külalisi president Lennart Merist ja NATO kindralitest kuni Dalai laamani.

Läbi aastate on Särgava külalistemaja olnud võttepaigaks filmitud paljudele filmidele ja sarjadele:
film „Juunikuu päevad“ (1957)
telesari „Kodumaa parim poeg ehk Eriagent 1188“ (2001)
telesari „Missid“ (2005)
telesari „Tuulepealne maa“ (2008)
telesari „Kättemaksukontor“ (2009-…)
film „Seenelkäik“ (2012)
„Kättemaksukontori“ koduks on Särgava külalistemaja siiani.

 

Kuidas kohale tulla ja parkida

Asume Särgava allee 4. Meile saab tulla:

Ühistranspordiga 
Buss nr 5 ja 6 peatus „Kose"
Buss nr 5, 6, 29, 31 ja 63 peatus „Kose tee“


Takso ja autoga pääseb meie juurde ainult E. Särgava allee kaudu. Muudelt tänavatelt autoga ligipääs puudub.

Parkimine Särgava külalistemaja hoovis on ürituse ajal külalistele ja korraldajatele tasuta.
Hoovis on parkimiskohti kuni 30 autole. Samuti on võimalik parkida tänaval.

Hoovis saab parkida vaid ürituse ajal. Bolt Drive teenuse kasutajad peavad tagama, et auto ei jää peale üritust Särgava külalistemaja territooriumile, sest ürituse lõppedes hoovivärav suletakse. Seetõttu soovitame parkida auto kohe tänavale.

Kontakt

Särgava allee 4, Tallinn
Perenaine Enely-Triin Padam
tel: 523 9719
e-post: [email protected]
Facebook​​​​

Viimati muudetud 02.05.2024