Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Kaubandusettevõtja meelespea

Kaubandusettevõtja meelespea

1. ETTEVÕTTE ASUTAMINE

1.1 Valige ettevõtlusvorm, näiteks füüsilisest isikust ettevõtja (FIE), osaühing (OÜ) või aktsiaselts (AS). Ettevõtlusvormid erinevad minimaalselt nõutava algkapitali suuruse, minimaalselt nõutava asutajate arvu, varalise vastutuse määra ja juhtimise poolest. Rohkem infot valiku tegemiseks leiate riigiportaali eesti.ee artiklist “Ettevõtlus/ Ettevõtte loomine/ Ettevõtlusvormide võrdlus”.
1.2 Valige ärinimi, mis eristuks ja oleks meeldejääv. Infot ärinime valiku ja sellele seatud piirangute kohta leiate riigiportaali eesti.ee artiklist “Ettevõtlus/ Ettevõtte loomine/ Ärinime valik ja kontroll”.
1.3 Valige põhitegevusala. Vajalikku infot leiate riigiportaali eesti.ee artiklist “Ettevõtlus/ Ettevõtte loomine/ Põhitegevusala valimine”. Tehke kindlaks kas tegemist on vaba majandustegevusega või erinõuetega tegevusalaga. Erinõuetega tegevusalal tegutsemiseks tuleb taotleda pädevalt asutuselt tegevusluba või esitada majandustegevuse registrile majandustegevusteade. Rohkem infot leiate riigiportaali eesti.ee artiklitest “Erinõuetega tegevusalad/ Ettevõtte registreerimine ja tegutsemine erinõuetega tegevusalal”, “Erinõuetega tegevusalad/ Kaubandus” ning “Erinõuetega tegevusalad/ Toit”.
1.4 Registreerige ettevõte elektrooniliselt e-äriregistri portaalis või notari kaudu. Riigilõivu suurus on näiteks FIE äriregistrisse kandmise eest 20 eurot ja osaühingu või aktsiaseltsi puhul 200 eurot. Ettevõtte registreerimisel kiirmenetluse korras on riigilõiv 265 eurot. Kui registreerite ettevõtte notari abil lisanduvad kandeavalduse tasule notaritasud.
1.5 Kui ettevõtte maksustatav käive ületab 40 000 eurot aastas, tuleb ettevõte registreerida käibemaksukohustuslasena Maksu- ja Tolliametis. Rohkem infot https://www.emta.ee/ariklient/maksud-ja-tasumine/kaibemaks/kaibemaksukohustuslasena-registreerimine.

2. KAUBANDUSTEGEVUSEGA ALUSTAMINE
2.1 Tutvuge kaubandustegevust reguleerivate õigusaktidega, mis on kättesaadavad elektroonilises Riigi Teatajas;
2.2 Kaubandustegevus jaotatakse hulgikaubanduseks, jaekaubanduseks, toitlustamiseks, teeninduseks, tänava- ja turukaubanduseks ning kaubanduse korraldamiseks avalikul üritusel;
2.3 Kaubandustegevus on üldjuhul vaba majandustegevus, kuid erinõuetega tegevusaladel on nõutav majandustegevuseteate esitamine majandustegevuse registrile või tegevusloa taotlemine pädevalt asutuselt;
2.4 Majandustegevusteade tuleb esitada:
jaekaubanduse või toitlustamise tegevusalal kauplemiseks alkohoolsete jookide, tubakatoodete või tubakatoodetega seonduvate toodetega,
hulgikaubanduse tegevusalal kauplemiseks alkohoolsete jookide, tubakatoodete, tubakatoodetega seonduvate toodete, hambavalgendustoodete või biotsiididega (kutsealaseks kasutamiseks),
teeninduses biotsiidiga kutselise kahjuritõrjeteenuse osutamiseks;
2.5 Muude kaupadega kauplemine hulgi-, jaekaubanduses ja toitlustamisel ning teenuste müük on vabad majandustegevused, mis ei nõua majandustegevuse registrile majandustegevusteate esitamist ega tegevusluba;
2.6 Majandustegevusteate esitab ettevõtja ise elektrooniliselt ja riigilõivuvabalt riigiportaali eesti.ee kaudu. Soovi korral juhendame ettevõtjat majandustegevusteate esitamisel telefonilt 640 4232 või Tallinna tarbijakaitse infopunktis Vabaduse väljak 7 I korrusel.
2.7 Tegevusluba on nõutav väärismetalli, väärismetalltoodete või vääriskivide kokkuostu ja hulgimüügiga tegelemiseks. Tegevusluba tuleb taotleda Rahapesu Andmebüroolt (Finance Intelligence Unit), Pronksi tn 12, 10117 Tallinn, üldtel 696 0500, e-posti aadress [email protected].

Olulisemad õigusaktid elektroonilises Riigi Teatajas veebiaadressil www.riigiteataja.ee:


Täiendav informatsioon Tallinna Strateegiakeskuse linna ettevõtlusteenistuse tarbijakaitse osakonnast telefonidelt 640 4232, 640 4398.

Viimati muudetud 21.02.2024