Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori pääsesid neli uut ettevõtet

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori pääsesid neli uut ettevõtet

Eesti kosmoseäriinkubaatori neljateistkümnenda taotlusvooru tulemused selgusid juunis. Kaheksa tugevat kandidaati esitlesid Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) konsortsiumipartneritest koosnevale žüriile oma kosmosega seotud äriideed. Tiimide kõrgest tasemest tulenevalt võeti inkubatsiooniprogrammi vastu neli kosmosetehnoloogia idufirmat – Grid Raven, GaltTec, Geolynx ja VAAL Airships OÜ.

Kõigi Eesti kosmoseäriinkubaatorisse valitud ettevõtetega on tänaseks sõlmitud lepingud ning alustatud järgmiste sammude planeerimist koos äriinkubaatori tiimi ja mentoritega. Neljateistkümnendasse taotlusvooru laekus kokku kaheksa väga tugevat taotlust, mis kõik pääsesid žürii ette.

Eesti kosmose äriinkubaatori juht Sven Lilla tõi esile, et kosmosetehnoloogiate seos igapäevaeluga paistab üha enam välja ning ettevõtted on valmis võtma konkurentsieelise saavutamise nimel suuremaid riske.  Lisaks täpustas Lilla, et seekordsete ettevõtete valikut iseloomustab eriti kõrge tehniline ja teaduslik taust ning potentsiaal toetada eelkõige maapealseid arendusi kosmosetehnoloogiate abiga. Tartu Ülikool on olnud Eesti kosmoseettevõtete kasvulava ja tänu maailmatasemel Tartu Observatooriumi ja ESTCube tudengisatelliidi programmidele. Tänaseks on ESA BIC Estonia inkubatsiooniprogrammiga seotud nii aktiivselt, kui vilistlasstaatuses kokku  kokku seitse Tartu Ülikooli spin-off ettevõtet.

Tallinnasse valitud ettevõtte Grid Raveni eesmärk on aidata suurendada elektrivõrgu ülekandevõimsust 30% võrra aastaks 2030 üle maailma, milleks rakendab masinõpet, et üli täpselt ennustada ilma ja tuult ning selle abil suurendada võrgu efektiivsust.  

VAAL Airships OÜ arendab stratosfääri droone. Nende missioon on luua lähikosmose testimisplatvorm, mis võimaldab stratosfääris põhjalikult testida tipptasemel tehnoloogiaid. Alates sidetehnoloogiast ja fototehnoloogiast kuni Maa kaugseire ja ravimite tootmiseni pakub platvorm kuluefektiivset alternatiivi traditsioonilisele orbiidil testimisele.

Seekord osutusid valituks ka kaks Tartu Ülikooli spin-off ettevõtet GaltTec ja Geolynx

GaltTec on süvatehnoloogia iduettevõte, mis arendab ja toodab uudseid kütuseelementidel baseeruvaid elektrilisi jõuallikaid, mille innovaatilisus seisneb ainulaadsete juuksekarva jämeduste keraamiliste mikrotorude kasutamises, mis võimaldab valmistada konkurentides kuni 10 korda väiksemaid kütuseelemente.


Geolynx arendab veebi platvormi, mis on valmis muutma ESG aruandlust suurte korporatsioonide ja finantsasutuste jaoks. Arendatav kasutajasõbralik lahendus võimaldab kinnisvara, infrastruktuuriprojektide ja loodusvarade põhjalikku analüüsi, kasutades tipptasemel satelliidiandmeid ja ainulaadset andmekuubikusüsteemi.


Valitud ettevõtteid toetatakse 60 000 € grandiga, millest pool tuleb Euroopa Kosmoseagentuurist ning pool vastavalt Tartu ja Tallinna linnadest. 
Tänaseks on kosmose ESA Eesti äriinkubaatoriga liitunud juba 31 ettevõtet, millest Tartuga on liitunud tänaseks 16 ja Tallinnaga 15 ettevõtet. Kui Tartu linn on panustanud tänaseks ettevõtetesse 285 000€, siis on ettevõtted tasunud tööjõumakse üle 4 miljoni euro ning teinud käivet üle 6,1 miljoni euro.

Tallinna linn on panustanud tänaseks 290 000€ ning sealsed ettevõtted on tasunud tööjõumakse ligi 3 miljoni eurot ning teinud käivet üle 8 miljoni euro. Mõlemad linnad panustavad iga ettevõtte kohta 30 000 eurot.


Sügiseses taotlusvoorus on koht veel ühele vabale kohale ESA Eesti äriinkubaatoris.
grid_raven2.jpg

Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator – loob uusi ärivõimalusi
Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator  on esimene omataoline Baltikumis. ESA  Eesti äriinkubaator on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 30 kosmose äriinkubaatorit 70 asukohas üle Euroopa. Tänaseks on võrgustik toetanud üle 1600 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja arengut.

Tartus ja Tallinnas tegutseva ESA Eesti äriinkubaatori eesmärk on 2023 - 2026 aasta jooksul võtta vastu 15 kosmose idufirmat pakkudes neile toote arendamiseks 60 000 euro suurust toetust ning valdkonnaspetsiifilisi mentoreid. ESA Eesti äriinkubaatori eesmärk on luua uusi töökohti ning arendada kohalikku majandust.

ESA BIC Estonia juhtpartner on Tartu Teaduspark, kes pakub koostöös teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol kosmose äriinkubatsiooniteenuseid Tallinnas ja Tartus.

Kosmose äriinkubaatori konsortsium koosneb seitsmest partnerist: Tartu Teaduspark, teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool koos Tartu Observatooriumiga, Tallinna Tehnikaülikool ja Kredex.
Rohkem infot ESA BIC Estonia kohta loe siit: www.esabic.ee