Selgusid Test in Tallinn uued partnerettevõtted
Tallinna algatatud programmi Test in Tallinn teise vooru projektide hindamisele laekus kokku seitse taotlust, neist kuuega otsustati edasi liikuda ning loodetakse jõuda testimiseni.
Euroopa rohelise pealinna aastal kutsub Tallinn nii Eesti kui välisettevõtteid oma kestlikke, targale linnale sobilikke tooteid ja teenuseid pealinnas testima. Eesti ettevõtted on saanud oma tooteid juba varem Tallinnas testida Tallinnovation programmi raames, mis konkursipõhise meetmena toetab ettevõtete tootearendust ka rahaliselt, kuid uue programmiga pakutakse innovatsiooniprojektide läbiviimist linnakeskkonnas ka välisettevõtetele.„Test in Tallinn projekti eesmärk on koostöös erasektoriga kasutada Tallinna linnaruumi aga ka linnasüsteemi, et katsetada uusi tehnoloogisid, teenuseid ja tooteid. Kokku on praegu koostöö üheksa ettevõttega neljast riigist ja näeme, et huvi jätkuvalt kasvab,“ lausus Tallinna abilinnapea Joosep Vimm.
Teise vooru projektidest liikusid järgmisse faasi edasi kuus ettevõtet:
Futugrid Technologies OÜ (Eesti) soovib Tallinna linnaga testida nutikat tarbimise juhtimist. Eesmärk on liita linna erinevad elektriseadmed ühtsesse võrku, millest moodustub kiiresti reageeriv võimsusreserv, mida saab omakorda kasutada elektrivõrgu sageduse taastamise reservina.
muniAI (Iisrael) arendab tarka pardakaamerat, mille eesmärk on koguda mitmeid andmeid teetakistuste, teeaukude, potentsiaalsete ohtude jms tuvastamiseks. Ettevõtte eesmärk on testida oma lahendust TLT transpordiühikute abil, mis aitab jooksvalt koguda erinevatest kohtadest pidevalt uuenevaid andmekihte. Tallinna näol nägi ettevõte boonusena võimalust testida oma lahendust mitmekesistes ilmastikuoludes, kaasaarvatud lumiste teeolude, udu ja tugevate sademete korral.
Elisa Corporation (Soome) on arendamas innovatiivset 360-kraadi kaamera ja tehisintellekti kombinatsioonipõhinevat tarkvara, mille eesmärk on tuvastada erinevate objektide hetkeseisui ning neid jäädvustadada. Ettevõte on eelnevalt oma lahendust edukalt testinud Helsingi sadamas, merekonteinerite seisukorra hindamiseks. Järgmise sammuna on Elisa huvitatud katsetama oma lahendust Tallinna Linnatranspordi (TLT) depoos, peaväravate läheduses, et katsetada oma tehnoloogia võimekust tulla toime TLT väljakutsetega transpordiühikute seisukorra hindamisel.
SSE Digital Services (ÜK) on väljatöötanud tehisintellektil põhineva riist- ja tarkvara komplektlahenduse, eesmärgiga koguda andmeid liiklusvoogude, kergliikurite ja jalakäijate arvukuse ja trajektoori kohta. SSE Digital Services ja Inteli poolt loodud tehnoloogia vajab Tallinna unikaalset asukoha ja väljakutseid, et tehisintellekti kiiremini treenida.
Gruff Technology (Eesti) on väljatöötanud nutika pistiku elektrikulu vähendamise eesmärgil. Ettevõtte soov on koostöös Tallinna linnaga kohendada oma väärtuspakkumist, saada skaleerimiseks vajalikku sisendit ning testida püstitatud hüpoteese toote kasutuskindluse osas.
Ampron OÜ (Eesti) soovib koostöös Tallinna linnaga katsetada kriisiinfo edastamiseks LED infotabloosid, mis paigaldatakse bussi- ja rongipeatustesse ning teistesse kõrge käidavustega kohtadesse. Ettevõtte eesmärk on saada Tallinna linnalt oluline referents, et laieneda teistesse urbanistlikesse keskkondadesse, mõista paremini Tallinna sellealaseid väljakutseid ning testida toote väärtuspakkumist ja lahendust.
Test in Tallinn esimesed projektid said innovatsioonikomisjoni heakskiidu aprillis. Esimeste projektide hindamisele laekus üheksa taotlust, neist kolmega otsustati edasi liikuda: Green Gravels OÜ, mis on klaasvaht-kergkillustiku tootmisettevõte, GScan OÜ, mis arendab kosmilise kiirguse baasil põhinevaid lahendusi objektide 3D-mudeldamiseks ja Hydro Engineration OÜ, mis tegeleb sisepõlemismootorite vesinikpõhise puhastusega.
Linn toetab innovatsiooniprojektide testimist linnakeskkonnas juhtumipõhiselt kestvusega kuni 12 kuud. Uuenduslike lahenduste väljatöötamiseks ja piloteerimiseks pakub linn sobivate võimaluste ja asukohtade leidmist (linna kinnistud, objektid, ehitised); linnaorganisatsioonis õigete ametkondade ja kontaktisikute leidmist innovatsiooniprojektide valideerimiseks ja teostamiseks ning võimalusel ka testprojektide läbiviimiseks vajalikke avaandmeid.
Lisainfo:
Mark-Emil Talivere,
Tallinna ettevõtluskeskuse innovatsiooniekspert
[email protected]