Valencia ja Tallinn kutsuvad idufirmasid häkatonile leidmaks lahendusi loodusõnnetuste tagajärgede leevendamiseks
Startup Valencia ja e-residentsus koostöös Valencia ja Tallinna linnaga käivitasid Valencia DANA projekti ning kutsuvad idufirmasid ning teisi entusiastlikke tiime ja üksikisikuid osalema 20.–21.maini Garage48-s toimuval häkatonil, mille käigus otsitakse innovaatilisi lahendusi loodusõnnetuste tagajärgede leevendamiseks.
Mäletatavasti tabas Valenciat 2024. aasta oktoobris torm Dana, mis tõi kaasa ulatuslikud üleujutused, mis mõjutasid ligi miljoni inimese elu. Katastroofi tõttu jäid sajad tuhanded piirkonna elanikud elektrita, tuhanded kaotasid oma kodu ja sõiduvahendid ning üle 200 inimese sai surma.
“Dana üleujutused mõjusid Valenciale äratuskellana. Ja kindlasti ka paljudele teistele üle maailma. Linnad peavad kliimamuutustega toimetulekuks valmis olema. Ühekordsest pingutusest ei piisa – vajame ülemaailmset koostööd ja toimivaid pikaajalisi lahendusi. E-residentsus ja Startup Valencia sõlmisid möödunud aasta juulis koostöökokkulepe ning ka Tallinna ja Valencia linn on selleni kohe-kohe jõudmas,” ütles e-residentsuse programmi tegevjuht Liina Vahtras.
Koostööd tehakse Valencia DANA projekti raames ning see hõlmab mitmeid tegevusi, neist suurim on aga maikuus korraldatav häkaton, mis toob kokku idufirmad, ettevõtjad, tehnoloogiaeksperdid ja Valencia ning Tallinna esindajad, kes tegelevad kriisijuhtimise, kliimakindluse, innovaatilise taristu arendamise ja linnade jätkusuutlikkuse lahendustega.
Vahtrase sõnul on häkaton suurepärane näide piirideülesest rahvusvahelisest koostööst: “Eesti avab oma digiriigi uksed ettevõtjatele ja idufirmade asutajatele üle maailma, et nad saaksid arendada skaleeritavaid lahendusi, millel on reaalne mõju kliimamuutustest tingitud loodusõnnetuste tagajärgede leevendamisele.”
„Innovatsiooni ja rahvusvahelise koostöö toel saame arendada lahendusi, mis tagavad meie linnakeskkondade turvalisuse ja aitavad kaasa ülemaailmse standardi välja töötamiseks, mis aitab katastroofidega paremini toime tulla. Tallinnal on hea meel sellise vajaliku häkatoni kaaskorraldajaks olla ja aidata kaasa kriisidega paremini toimetulekule,” sõnas Tallinna abilinnapea Margot Roose.
„Tehnoloogiasektor suudab rasketel aegadel kiirelt innoveerida ja just sellist innovatsiooni me selle koostööprojektiga ka otsime,” sõnas Nacho Mas, Startup Valencia ja tehnoloogiakonverentsi VDS tegevjuht.
Häkatoni võitnud idufirmadel on võimalus testida oma lahendusi Valencias kohapeal 2025. aasta juunist oktoobrini ja taotleda toetusi Valencia linnalt ning kohalikelt asutustelt. See testimisperiood võimaldab hinnata nii oma ideede teostatavust kui nende efektiivsust reaalses linnakeskkonnas.
Parimate tiimide vahel läheb jagamisele 50 000€ auhinnafond ning kolm finalisti saavad võimaluse oma toodet või teenust Valencia linna sandboxis testida. Lisaks saab häkatoni üldvõitja esitleda oma ideed rahvusvahelisel tehnoloogiakonverentsil VDS, mis toimub Valencias 22.–23. oktoobril.
Häkatonile saab registreerida siin.
E-residentsuse programm pakub Eesti startup-ökosüsteemile ainulaadset konkurentsieelist ja aitab ligi meelitada välistalente. Tänaseks on ligi 40% Eesti idusektori ettevõtetest seotud mõne e-residendiga. Enim ettevõtteid on loonud Hispaaniast pärit e-residendid – 6870 e-residenti on siin loonud 2955 ettevõtet. Hispaania on e-residentsuse jaoks üks olulisemaid sihtriike, sest huvi e-residentsuse vastu on seal aastast aastasse kasvamas.
Lisainfo:
Katrin Vaga, e-residentsuse rahvusvaheliste avalike suhete juht
[email protected]
+372 5918 1886