Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

VIDEO. Pilootprojekt: nutikad sensorid prügikastides aitavad kokku hoida aega ja raha

VIDEO. Pilootprojekt: nutikad sensorid prügikastides aitavad kokku hoida aega ja raha

Reidi teel paikneva prügikasti kaane all asub väike nutikas andur, mis ütleb, et praegusel hetkel on vaid 15 protsenti prügikastist täitunud. Vaadates digitaalselt kõigi Reidi tee prügikastide täituvust, näeme, et täissaanuid on seal praeg üpris vähe.

Tegu on Tallinna ja tehnoloogiaettevõtte Ibiot pilootprojektiga, mille eesmärk on aru saada, kas tulevikus saab oluliselt säästa, kui hakata nende andmete põhjal prügi äravedu teostama vajaduspõhiselt?

„Me väidame, et selle abil on võimalik kärpida kulusid kuni 50 protsenti,“ ütleb Ibioti asutaja Riho Antsmäe.  Nii keskkonnajalajäljes kui ka rahalises mõttes.

Väikeseid avalikke prügikaste Tallinna parkides, bussipeatustes ja mujal tühjendatakse täna igapäevaselt ja sageli on nad siis pooltühjad, kuid ei aja vähemalt üle ääre. „Praegu on Tallinnas 3650 prügikasti, mille hoolduskulud on suurusjärgus kaks miljonit eurot aastas,“ lausub Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. Kui uue tehnoloogia ja prügikastide nutikama puhastamise abil oleks võimalik kas või kümme protsenti kokku hoida, oleks see puhas võit.

Praegu on sama Ibioti andur ka Männi pargis maa all mõõtmas sealse reoveemahuti täituvust. Heitvee väljapumpamist ehk pürgimist ongi hakatud seal tegema nüüd vajaduspõhiselt. „Purgimine ehk tühjendamine toimub ainult siis, kui vesi on jõudnud täituvustasemeni,“ räägib Antsmäe. Enne seda käisid töötajad, tegin kaane lahti ja pidid oma silmaga veenduma: kas on juba täis või mitte? „Kui võtta purgimisauto tunnihind, siis see sääst on muljetavaldav.“

Tänaseks on ligi sada Ibioti andurit olnud Tallinnas kasutusel alates lõppenud aasta septembrikuust. Ühe anduri hind on veidi alla kahesaja euro. Talvised ilmaolud tõid nende kasutamises esile ka mõningaid väljakutseid. Kas andurid end lõpuks ka ära tasuvad, selle kohta saab vaadata kokkuvõtet pärast pilootprojekti lõppu ehk tänavu septembris.

 

Sarnased uudised