Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Tallinna loomaaia troopiline vihmamets pakub teadmisi ja elamusi

Täna, 19. mail avati Tallinna loomaaias pidulikult Kagu-Aasia troopilise vihmametsa ekspositsioonihoone, kus saab näha ja tundma õppida ka looduses haruldaseks muutunud liike. Külastajad on vihmametsa oodatud alates laupäevast, 20. maist.

Vastavatud ekspositsiooniala on lähiregioonis eriline, sest paljud asukad saavad seal vabalt ringi liikuda. Sinna on asustatud Kagu-Aasia troopilise vihmametsa liigid, kusjuures erilist tähelepanu on pööratud ohustatud loomaliikidele. Näha saab binturongi, saarmast, kalakassi ja roomajaid. Lopsaka taimestiku vahel võib kohata vabalt ringi askeldavat hõbefaasanit või lakktuvi ning puu otsas märgata Lyle’i lendkoerte kolooniat. Esindatud on ka üliharuldased liigid, nagu bali maina ja riisiamadiin.

„Me oleme loodusega tihedalt seotud ja nii, nagu loodus sõltub paljuski inimesest, sõltub ka inimene loodusest. Inimtegevuse tõttu on ohus paljud taime- või loomaliigid, kuid iga kaduv liik flooras või faunas muudab hapramaks ka inimsoo jätkusuutlikkuse. Äsja avatud ekspositsioonihoone võimaldab Tallinna loomaaial anda panuse vihmametsa haruldaste liikide säilitamisse ja tuletada meelde, kui habras on looduse tasakaal ja kui palju on vaja teha liigirikkuse säilitamiseks,“ rääkis Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Kuid vähe oluline pole siin ka see, et uus ekspositsiooniala loob peredele veel ühe toreda võimaluse koos aega veeta ja toob rõõmu nii lastele kui ka täiskasvanutele,“ lisas linnapea.

Loomaaia kollektsioonijuht Tõnis Tasane selgitas, et vihmametsa ekspositsioonihoones elavad loomad ja linnud on algselt pärit Aasiast, kuid Tallinnasse on nad toodud teistest loomaaedadest üle Euroopa. „Me saame loomaaedade vahel kunstlikult alal hoida neid liike, kes on elupaikade vähenemise või üleküttimise tõttu sattunud väljasuremisohtu. Paljud vihmametsadest pärit looma- ja linnuliigid on muutunud nii haruldasteks, et neid looduses kohata on juba väga keeruline. Küll aga saab neid näha Tallinna loomaaia vihmametsa ekspositsioonis, kus on ka võimalused loomadelt järglaste saamiseks,“ ütles Tasane. 

Selles, et et vihmametsa asukad tunneksid end turvaliselt ja koduselt, on ka ekspositsiooniala taimedel täita oluline roll. Kuigi taimestusega tuli näha palju vaeva koroonast tingitud piirangute tõttu taimede hankimisel ja taimede kohanemise tõttu Eesti tingimustes, saavutati soovitud tulemus, mis pakub meeldivat elupaika loomadele ja silmailu inimestele. Hoones on veel toitlustus- ja puhkeala ning kohvikust saab nautida vaadet nii vihmametsale kui ka seal kõrval valmivale Tiigriorule.

Tallinna Loomaaia Kagu-Aasia troopilise vihmametsa ekspositsioonihoone projekteeris ConArte OÜ ja ehitas Ehitus5ECO OÜ, tööde tellija oli Tallinna Linnavaraamet. Vihmametsa hoone kogumaksumus oli 5,28 miljonit, sh 2,49 miljoni euroga toetas projekti EAS-i Euroopa Regionaalarengu Fond ning 2,79 miljonit eurot kaeti Tallinna linnaeelarvest.

Külastajad on vihmametsa oodatud alates laupäevast, 20. maist, ekspositsiooniala on avatud kell 10–19.
Rohkem infot avamispäeva (20. mai) tegevuste kohta leiab siit. Rohkem infot loomaaia uue ekspositsiooni kohta leiab siit.