Skip to content
Tallinn.ee
Juurdepääsetavus
 °C

Head uut teema-aastat!

Tallinn 2035 arengustrateegia kohaselt on 2022/23. õppeaasta pühendatud loodus-ja keskkonnahoiu teemale.

LoodusjaKeskkond_bänner_2000x1000px.jpg
2023. aastal on Tallinn Euroopa roheline pealinn.

Teema-aastal soovime  õppeaasta vältel leida veelgi enam aega loodus-ja keskkonnahoiu teemadele õppeprotsessis.
Head partnerid pakuvad  programme lasteaedadele ja koolidele, kogu info on aktuaalne teema-aasta veebilehel https://www.tallinn.ee/et/haridus/loodus-ja-keskkonnahoiu-teema-aasta,  Haridusameti kodulehele minnes leiab selle vasakult menüüribast.

Partnerid: Tallinna Lehola  Keskkonnahariduskeskus, Tallinna Õpetajate Maja,  Tallinna Keskkonna ja Kommunaalamet, Tallinna Loomaaed, Tallinna Botaanikaaed, SA Energia Avastuskeskus, Euroopa rohepealinna büroo, MTÜ Mondo, Roheline Kooli programm  Tartu Loodusmajalt, Tallinna bioloogia õpetajad jpt

Head asutused,
Lisaks pakutavatele erinevatele programmidele ootame teie endi poolt omal algatusel korraldatud keskkonnategevusi,  sest kogukonna ja haridusasutuse vajadusi teavad asutused ise kõige paremini.

Uudised teema-aastal toimuvast palume edastada Tallinna Haridusameti kommunikatsioonijuhile Pirgit Pedajale – Pirgit.pedaja@tallinnlv.ee
Oleme koostanud meeskonnaga soovituslikud tegevussuunad, et saaksite oma asutuses teema-aastaga seotud tegevusi ise ellu kutsuda.
Teema-aasta on jaotatud teemakuudeks järgmiselt:
Kalendrikuu Teemakuu  Kuu fookus, käsitletavad teemad
September Liikuvuse kuu Liikumisaktiivsuse suurendamine ning turvalise liikluskultuuri edendamine (ohutu lasteaia- ja koolitee). Rattaga lasteaeda, kooli ja tööle! Õuesõppe korraldamine lasteaias, koolis, Tallinna linna parkides, rohealadel.
  EU Mobility Week                                                                                  16. - 22.09 Liikuvuse nädal                     22.09 Autovaba päev                                               22.09 Maailma ninasarvikute päev       22.09 Rahvusvaheline merepäev  Filmisoovitus: september (liikuvuse kuu): Rattad või autod, Bristoli rattaprojekt 
Oktoober Innovatsioonikuu Talgupäevad linnaruumis - tee oma keskkonnas muudatusi. Linnud kasutavad talvel kõiki vabu pesakaste ööbimiseks. Ühes majakeses võib vahel koos olla üsnagi suur seltskond. Kui sul aias veel pesakaste pole või on neid mõni üksik, siis püüa need üles panna hiljemalt hilissügisel, et külma saabudes oleksid öömajad juba olemas.
  23.10 Rahvusvaheline lumeleopardipäev
29.10 Kõrvitsapidu loomaias
Filmisoovitus:
oktoober (innovatsioon) Roheline valeGreta põlvkond
November Valgusekuu Valgus ja varjud, energia säästmine. Hilissügisel saabub looduses vaikseim aeg aastaringis. Just siis võib avastada raagus puude-põõsaste teistsugust, tagasihoidlikku ilu. Saame mõelda, milline salapärane jõud on pakitsemas ootel pungades või millest teaksid jutustada tüvede korbamustrid. Hingedeajal elustuvad puudest jutustavad pärimused ja uskumused.
  10.11 Maailma teaduspäev                    12.11 Kakupäev                        Üleeuroopaline jäätmetekke vähendamise nädal  
Filmisoovitus:  november (valgus) Elektripirni vandenõu


Energia Avastuskeskus:
Planetaariumifilm „Tähetolm ja Päikese pere”, milles lendame kosmoselaevaga planeetidele
https://www.energiakeskus.ee/tegevused-post/tahetolm-ja-paikese-pere/

Ainulaadne täiskuppelfilm „Päike – meie elav täht”
https://www.energiakeskus.ee/tegevused-post/paike-meie-elav-taht/
Detsember Toidukuu Kuidas toidujäätmeid vähendadada, kuidas säilitada toitu? Toiduvalmistamine – energia kasutus. Mis on toiduenergia? Kui palju energiat ikkagi annab energiajook? Zilmer
  14.12 Rahvusvaheline ahvipäev  Filmisoovitus: detsember (toidukuu) Toiduvõrgustik, Kibe šokolaad, Tume šokolaad
Jaanuar Linnaruumi kuu Roheline pealinn Tallinn.  Inimesed linnaruumis. Kuidas linnaruumi kujundada?
  10.01 Kotkaste kaitse päev  Filmisoovitus: jaanuar (linnaruumi kuu) Lasnamäe kõplajad
Veebruar Energiakuu Energia kasutus, ohutus.   Loodusvarade kasutamine viisil ja mahus, mis kindlustab ökoloogilise tasakaalu.
  27.02 Rahvusvaheline jääkarupäev  Filmisoovitus: veebruar (energiakuu) Elektripirni vandenõu
Märts Jäätmete kuu Sorteerimine on imelihtne! Toit prügikastis on kuritegu. Kuidas vähendada jäätmeid? Kuidas vähendada tarbimist? Lapsed õpetavad oma vanemaid ja teisi täiskasvanuid sorteerima.
  02.03 Maailma eluslooduse päev          18.03 Rahvusvaheline taaskasutuspäev 21.03 Maailma istutuspäev                   22.03 Maailma veepäev  Filmisoovitus: märts (jäätmete kuu) Tere tulemast Soodomasse, Tõeline väärtus
Aprill Kliimakuu Ühe aasta jooksul muutub ilm palju kordi ning ei ole erinevates paikades kunagi päris sama. Kliimamuutustega kohanemine. Linnakliima- soojasaared, inimtegevus linnas.
  22.04 Earth Day                                               30.04 Konnade kaitse päev Filmisoovitus:  aprill (kliimakuu) Madaliku lapsed, Kliimamuutus- faktid, Aitäh vihma eest, Anote laev, Greta põlvkond
Mai Elurikkuse kuu Elurikkus kui termin tähistab sageli looduslikku ja tervet bioloogilist süsteemi. Elurikkuseks ehk bioloogiliseks mitmekesisuseks nimetatakse maailma või mingi kindla elupaiga ökosüsteemide (looduskapital), liikide ja geenide mitmekesisust. Milline on Tallinna elurikkus? Traditsiooniline keskkonnakuu.
  14.05 Maailma rändlindude päev                      20.05 Maailma mesilaste päev              
22.05 Rahvusvaheline elurikkuse päev
Teeme ära!
 
Filmisoovitus: mai (elurikkuse kuu) Green, Nähtamatud käed
Juuni Looduskuu Siin, nelja aastaajaga maal, pakub loodus alati midagi uut ja huvitavat. Selleks, et Eestimaal oleks veel kaua võimalik meie mitmekülgset ja põhjamaist looduskeskkonda nautida, tuleb õrna kooslust kaitsta. Looduse kaitsmisel võib oma panuse anda iga inimene. Selleks, et oma ümbrusega/keskkonnaga mõistlikult käituda, tuleks igapäeva rutus ja toimetamistes jälgida alati ka meie väärtuslikku looduskeskkonda, et me sellest lihtsalt üle ei sõidaks.
  EU Green Week                                        03.06 Maailma rattasõidu päev           05.06 Maailma keskkonnapäev              07.06 Maailma toiduohutuse päev       22.06 Maailma kaamelite päev  
Filmisoovitus:
juuni (looduskuu) Kliimamuutus- faktid
Juuli Vee kuu Vesi ei ole tavaline kaup, vaid pigem pärand, mida tuleb hoida, kaitsta. Magevesi kui oluline ressurss
  14.07 Maailma šimpansite päev
29.07 Rahvusvaheline tiigripäev
 Filmisoovitus:
juuni (looduskuu) Kliimamuutus- faktid
 
August Mere kuu Läänemeri on suur, kui vaadata rannalt, aga maailmakaardil näha, et see on vaid pisike osa maailmamerest, mis pealegi ookeaniavarusest üsna eraldatud. Oleme siin elanud aastatuhandeid, meri on meile kodune, aga samas ka võõras. Mere pealispinda on näinud enamus, aga selle sügavuses on Terra Incognita - vähem tuttav kui Kuu pind. Ta on vajalik meile kõigile, kuid samas lähevad mere enda vajadused tihti meelest.
  12.08 Maailma elevantide päev            26.08 Läänemere päev (Soome initsiatiiv)  
Filmisoovitus:
august (mere kuu) Anote laev
September Liikuvuse kuu Algab uus keele teema- aasta.
  EU Mobility Week                                              16. - 22.09 Liikuvuse nädal                    
22.09 Autovaba päev                              22.09 Rahvusvaheline merepäev
 


Soovitame jälgida ning aktiivselt osaleda  Tallinna Õpetajate Maja teema-aastaga seotud koolitustel siin.
Lisatud tegevuskavas on leitavad partnerite pakkumised ning erinevad koolitused, konkursid, teema-aasta logo ning eile välja kuulutatud konkursside plakatid.
Head osalemist!

Küsimuste tekkimisel palun võtta ühendust:

Viivi Lokk
Juhtivspetsialist
+ 372 6404549; +372 5201284